Denetimli Serbestlik Temiz Çevre Projesi

Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin her vatandaşın sorumluluğu olduğunu hatırlatmak ve infaz uygulamalarıyla çevre temizliğinin önemine vurgu yapmak hedefleriyle başlatılan Denetimli Serbestlik Temiz Çevre Projesi kapsamında 29 Ağustos 2019 Perşembe günü saat 10.00'da Ankara Gölbaşı Atatürk Sahil Parkı'nda temizlik çalışması gerçekleştirildi.

Çalışmaya Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM ile birlikte, Adalet Bakan Yardımcıları Şaban YILMAZ ve Uğurhan KUŞ, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Vekili Yılmaz ÇİFTCİ, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve Tetkik Hakimleri, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet AKÇA, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Vural BALCI, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan ŞİMŞEK ve Gölbaşı Kaymakamı Tülay BAYDAR BİLGİHAN, Adalet Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın üst düzey bürokratları, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü personeli ile denetimli serbestlik yükümlüleri katıldı.

Program kapsamında, Ankara ve Ankara Batı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde denetimli serbestlik altında bulunan 100 yükümlü, Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit GÜL ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM ile birlikte Gölbaşı Atatürk Sahil Parkı’nda çevre temizliği yaptı. Programda konuşma yapan Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL, Türkiye genelinde denetimli serbestlik kapsamında 7 bin yükümlünün projeye destek verdiğini, hafta boyunca Türkiye genelinde 32.500 kilometrekarelik yeşil alanın temizliğinin sağlanacağını ifade etti. Projenin hayat geçme sürecinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’yla iş birliği yapıldığını dile getiren Bakan GÜL, yeşil alanlarının korunması gerektiğini vurguladı.

Adalet Bakanı GÜL konuşmasında Anayasa hükmü kapsamında orman alanlarının imara açılamadığını belirtti. Bu konuda idarelerin, yargı mercilerinin doğaya, tabiata, çevreye saldırıyı kabul etmediğini, hoş görmediğini dile getiren Bakan GÜL, ceza infaz kurumlarının çevreye duyarlı projelere destek verdiğini aktardı. Adalet Bakanı GÜL, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın eşi Emine ERDOĞAN'ın himayelerindeki "Sıfır Atık Projesi"ni de desteklediklerinin altını çizerek: “Çevre hepimize emanettir ve bizden sonra da yeni nesillere emanet edeceğimiz çevreyi en güzel haliyle daha da daha da güzelleştirerek daha da yeşillendirerek bırakmak bizim üzerimize bir vazifedir.” ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM ise yaptığı açıklamada, bakanlığın 2002'den beri çevreyi korumak için birçok projeye imza attığını; kıyıların, doğal güzelliklerin, yaylaların, meraların kirlenmesine asla müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Ayrıca Bakan GÜL ile Bakan KURUM’a Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından üretilen çöp ayrıştırma kutuları ve geri dönüşümlü malzemeden üretilen çanta hakkında bilgi verildi.
 

Fotoğraflar