‘Annemleyim’ Projesinin Kapanış Toplantısı Gerçekleştirildi

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Ceza İnfaz Kurumlarında Annesinin Yanında Kalan Çocuklar İçin Kurum Modeli Geliştirilmesi Teknik Destek Projesinin kapanış töreni gerçekleştirildi.

Kısa adı “Annemleyim” olan projenin kapanış töreni Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünde yapıldı. Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) II. Dönemi 2016 yılı programı kapsamında yürütülen “Annemleyim” projesi ile ceza infaz kurumlarında annesinin yanında kalan çocukların yüksek yararı gözetilerek fiziksel ve sosyal koşulları düzenlenmiş ortamların geliştirilmesi amaçlandı.  Kapanış toplantısında konuşma yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım,  ceza infaz sisteminin art arda reformlarla kendini yenileme çabası içerisinde olduğunu dile getirdi. Genel Müdür Yıldırım, “Ceza infaz sistemimizin gelişimine, vizyonuna uygun projeler yapbozun birer parçası gibi sonuç resmini ortaya çıkarma açısından son derece önem taşıyor. Biz Genel Müdürlük olarak bu projeleri, bir evrak olmaktan öte hayata geçireceğimiz, sistemin geleceğine hizmet edecek, tasarladığımız sistemin bir parçası olacak unsurlar olarak görüyoruz. Destekçilerimizle, iştirakçilerimizle birlikte hayata geçiriyoruz. Ayrıca, projelerin alanda uygulanabilirliğini takip ediyoruz.” dedi.

“Annemleyim” projesinin ceza infaz kurumlarının vizyon ve misyonu açısından doğru seçilmiş ve nitelikli bir proje olduğunu dile getiren Yıldırım, sözlerine şu şekilde devam etti;

“Çok doğru bir alanda yapılmış olan bu projenin hedef kitlesi olan çocuklar bizim zorunlu misafirlerimiz. Bu durum çocuğun üstün yararı, anne ile ilişkisi arasındaki dengenin önümüze koyduğu zorunlu sonuçlardan kaynaklanmaktadır. Bu misafirlik aslında zorunlu bir misafir etme durumudur, bizim tercihimiz değildir. Çocukların anneye olan ihtiyacının, anneyle iletişiminin çocukların ruhsal gelişimindeki etkisinin farkında olarak bu değerlendirmelerin ışığında bizim sistemimiz 0-6 yaş grubunda çocukları ceza infaz kurumlarında, anne yanında barındırmayı uygun görmüştür.”

Ceza infaz kurumlarında misafir edilen 0-6 yaş gurubu çocukların kurumlarda kalıp-kalmama iradesinin annesinde olduğunu anımsatan Yıldırım, “Ceza infaz kurumlarımızda zorunlu nedenlerle, anne ile ilişkisini devam ettirmek adına tüm riskleri göze alarak ceza infaz kurumlarında misafir ettiğimiz çocuklarımıza farklı bir müdahaleye ihtiyaç vardı. Bu müdahalenin iki ayağı vardır. Birisi bu çocukların anneleriyle birlikte kalacağı fiziki alanların tasarımı, ikincisi de bu çocuklara uygulanacak olan gelişim ve iyileştirme faaliyetleri. Bu iki konu kendi içinde çocukların geleceği açısından son derece önemlidir.” İfadelerini kullandı.

Projeye yönelik genel bir değerlendirme de yapan Genel Müdür Yıldırım, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

“Annemleyim” projesinin kapanış törenine Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Kasım Çiçek, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Alexander Fricke, Genel Müdür Yardımcıları Namık Kemal Varol, Hasan Akceviz, Fatih Güngör, proje paydaş kurumların temsilcileri, daire başkanları, tetkik hâkimleri ve ilgili personel katıldı.
 

Fotoğraflar