Ayşe Mücella Yapıcı ile İlgili İddialara İlişkin Basın Açıklaması

T.C.
ADALET BAKANLIĞI
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü
Basın No: 2022/46 BASIN AÇIKLAMASI 23.06.2022
Bazı basın-yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında “Ayşe Mücella Yapıcı’ya ceza infaz kurumunda oda verilmediği ve kelepçeli şekilde kalp ekosu çekildiği” şeklinde yer alan haberlerle ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Söz konusu haberlerde adı geçenin kalp ekosunun kelepçeli şekilde çekildiği iddia edilmişse de, ilgilinin 20.06.2022 tarihinde Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümüne sevk edildiği, muayenesinin yapıldığı, kalp ekosunun çekildiği, bu işlemler sırasında kelepçesinin çıkarıldığı anlaşılmıştır.

Öte yandan adı geçenin ceza infaz kurumunda odada barındırıldığı, oda verilmemesinin söz konusu olmadığı tespit edilmiştir.

Ceza infaz kurumlarında modern infaz sistemine uygun hareket edilmekte, hükümlü ve tutukluların sağlığa erişim hakları karşısında son derece saygılı ve titiz davranılmaktadır.

Söz konusu iddialar iyi niyetten uzak, kurumlarımızı yıpratmaya yönelik ve kamuoyunda olumsuz algı oluşturma çabasından ibarettir.

Gerçek dışı bu tür haber ve paylaşımlara itibar edilmemelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.