Bağımlılık Rehabilitasyon Ceza İnfaz Kurumlarının Oluşturulması Çalıştayı Genel Müdür Yıldırım’ın Katılımıyla Başladı

Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Ankara Eğitim Merkezinde bağımlılık rehabilitasyon ceza infaz kurumlarının oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen çalıştay Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım’ın açılış konuşmasıyla başladı.

28-29 Mayıs 2024 tarihlerinde düzenlenecek olan çalıştayın ilk gününe, bağımlılık ve rehabilitasyon alanında uzman akademisyenler katıldı. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, açılış konuşmasında bağımlılık sorununun ceza infaz kurumlarındaki etkilerini ve yeni düzenlemelerin önemini vurgulayarak; “Önemli bir konu için bir araya geldik. Sadece Türkiye'de değil, şu an gelişmiş dünya ülkelerinin de karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlarından olan uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele konusunda alternatif çözümler üretmek adına çeşitli faaliyetler yürütülüyor. Bizde bugün bağımlılık rehabilitasyon ceza infaz kurumlarının oluşturulması amacıyla bir araya geldik. Bu tabi bir kurumun ya da belli bir perspektifin tek başına yönetebileceği bir konu değil, bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Burada farklı disiplinlerin bakış açısına ihtiyacımız var.” sözleri ile başladı

Çalıştayda, Türk Ceza Kanunu’nun 191. maddesi kapsamında "kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak" suçundan hükümlü/tutuklu olanların tedavi ve rehabilitasyon programlarına katılma zorunluluğu ele alınacak. Yeni düzenleme ile uyuşturucu veya uyarıcı madde bağımlısı hükümlüler için özel tedavi ve rehabilitasyon programlarının uygulanacağı müstakil ceza infaz kurumları açılabilecek. Ayrıca mevcut ceza infaz kurumlarının bir bölümü de bu amaç için düzenlenebilecek. Sağlık Bakanlığı'nın uygun görüşü alınarak Adalet Bakanlığı tarafından belirlenecek olan bu tedavi ve rehabilitasyon birimleri ile programlarının asgari standartları da çalıştayın gündem maddeleri arasında yer alıyor.

Bağımlılık Rehabilitasyon Ceza İnfaz Kurumlarının Oluşturulması Çalıştayı, bağımlılık sorununun çözümüne yönelik önemli adımların atılmasına ve ceza infaz kurumlarında tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin iyileştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Çalıştaya, Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Yılmaz, Hasan Akceviz ile Çelebi Yılmaz, Daire Başkanları Hüseyin Şık, Mustafa Burak Açoğlu, Gökhan Köseoğlu, Neşe Tok Toptaş, Alperen Öztürk, Şehmus Dolu, Fatih Serkan Günaydın ile Ülkü Güneş Yüzügüllü, Tetkik Hâkimleri, sosyal toplum kuruluşları temsilcileri ile akademisyenler katıldı.
 

Fotoğraflar