Bağımsızlık Köyü’nde “Değişim Seninle Mümkün” Projesi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, İstanbul Valiliği, Eyüpsultan Belediyesi ve Eyüp Sultan Kültür, Sanat, Spor, Eğitim ve Dayanışma Derneği işbirliği ile İstanbul Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında “Bağımsızlık Köyü’nde Değişim Seninle Mümkün” projesi hayata geçirildi. 

Bağımsızlık Köyü’nün açılışı 26 Haziran 2020 “Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Gününde’’ gerçekleştirildi. Açılış programına Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan AKCEVİZ, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan FİDAN, Eyüpsultan Kaymakamı İhsan KARA, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz KÖKEN, İstka Genel Sekreteri İsmail Erkem TÜZGEN, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Tetkik Hâkimi Alperen ÖZTÜRK, Prof. Dr. Sevil ATASOY, İstanbul, İstanbul Anadolu ve Bakırköy Denetimli Serbestlik Müdürleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Eyüpsultan Belediyesi sınırları içerisinde; 14 bin 970 metrekarelik alana sahip merkezde; 3 grup çalışma odası, 1 bireysel görüşme odası, 1 toplantı salonu, 1 idari oda, 1 mutfaktan oluşan 1 prefabrik bina, 4 bungalov ev, terapi bahçesi, tarım alanı bulunmaktadır. Merkez, İstanbul Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne 3 yıl süre ile tahsis edilmiştir. 3 yılın sonunda tahsis amacına uygun olarak kullanılması planlanmaktadır. 

Türkiye’de tarımla terapi yönteminin resmi kurumlarda kullanılacağı ilk proje olması yönüyle de dikkat çekmekte olan Bağımsızlık Köyü’nde; haklarında özellikle madde bağımlığının tedavisi yönünde karar verilen ama bunun dışında diğer bütün yükümlülerin de rehabilitasyonları amacıyla; yaratıcı drama, müzik, beden dili, çiçek aranjmanı, yemek yapımı, park, bahçe bakımı, organik tarım ve meyve sebze fidesi üretimi vb. konulu eğitim ve atölye çalışmalarının yapılması, haklarında kamuya yararlı bir işte ücretsiz çalışma kararına hükmedilmiş yükümlülerin, çalışma cezalarını hem merkezin bakımı hem de üretim çalışmalarına katılmalarıyla tamamlanması amaçlanmaktadır.

Proje kapsamında eğitimlere katılan yükümlülere sertifika verilerek meslek edinmelerine katkı sağlanması hedeflenmektedir.
 

Fotoğraflar