Bakan Bozdağ Depremzedelerle İftar Yaptı

Ankara Personel Eğitim Merkezinde konaklayan depremzedelerle birlikte iftar yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ depremlerde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek, “Derdimiz yaraları hızlıca sarmak.” dedi.

Yüzyılın felaketiyle sarsılan ve 11 ilde büyük yıkıma neden olan depremler sonrasında Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, personel eğitim merkezlerini depremzedelerin hizmetine açmıştı. Depremzedelerin hizmetine sunulan yerlerden biri de Ankara Personel Eğitim Merkezi. Toplam 298 depremzedenin kaldığı merkezi ziyaret eden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ depremzedelerle birlikte iftar yaptı. İftarda konuşan Bakan Bozdağ, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi. Depremlerin ardından yaraların sarılması için yapılanları anlatan Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni konutlara ilişkin açıklamalarını hatırlatarak, şu ana kadar 17 bin konutun temelinin atıldığını, haziran sonuna kadar yıkılmış bütün konutların temelinin atılacağını söyledi. Bekir Bozdağ, 2024'ün haziran ayına kadar evi yıkılan vatandaşlara konutlarını teslim edeceklerini kaydetti.

Depreme dayanıklı konutlar yapılacağını belirten Bozdağ, sosyal alanlarla birlikte yeni şehirler, uydu şehirler oluşturulacağını dile getirdi.

"Derdimiz Yaraları Hızlıca Sarmak"

Daha önceki depremlerin ardından yeni konutların bazılarının vaktinden önce, bazılarının da vaktinde teslim edildiğini vurgulayan Bozdağ, "Derdimiz yaraları hızlıca sarmak. Derdimiz insanları yeni konutlara hızlıca kavuşturmak. Derdimiz en iyi şartları insanlarımıza en kısa sürede sunmaktır.” ifadelerini kullandı.

Depremlerin ardından adli hizmetlerin aksamaması için Adalet Bakanlığınca yapılanları anlatan Bozdağ, yaklaşık 5 bin personelin gönüllü olarak bölgede görevlendirildiğini belirtti. Bekir Bozdağ depremi yaşadığı halde bölgede görev yapmaya devam eden personele de teşekkür etti.

Kahramanmaraş merkezli depremlere yönelik soruşturmalar hakkında da bilgi veren Bozdağ, "Hiçbir delilin karartılmasına izin verilmemiştir. Hiçbir enkaz delil toplanmadan kaldırılmamıştır. Soruşturmaların etkin ve hızlı şekilde yürütülmesi için deprem suçları soruşturma bürolarını kurduk. Bu sayede soruşturmaları ivedilikle tamamlamayı hedefliyoruz." dedi.

"Bazı Adliyelerimiz Deprem Öncesi Döneme Dönecekler, Süre Uzatımı Yapmayacağız"

Deprem bölgelerinde 6 Şubat'tan itibaren adli sürelerin durdurulduğunu hatırlatan Bozdağ, şöyle devam etti:

"Bazı adliyelerimiz deprem öncesi döneme dönecekler, süre uzatımı yapmayacağız. Bunlar Diyarbakır, Adana, Kilis, Osmaniye, Nurdağı ve İslahiye hariç Gaziantep merkez ve ilçeleri, buralarda uzatmaya gitmeyeceğiz. Diğer illerde de ilçe bazlı değerlendirme yapacağız. Örneğin Hatay'ın merkezinde süreleri uzatacağız ancak ilçelerin bir kısmında süreler aynen işlemeye devam edecek. Malatya merkez, Kahramanmaraş merkez, Adıyaman merkezde süreleri uzatacağız, ilçeleri özel değerlendireceğiz. Bazı ilçelerde süreler uzamayacaktır."

Adalet Bakanlığının yeni personel alımı yapacağını da ifade eden Bozdağ, "Personel Genel Müdürlüğü bünyesinde 9 bin 229, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 8 bin 376, İcra Dairesi Başkanlığı bünyesinde 700 olmak üzere toplam 18 bin 305 personel alımı için ilana çıkıyoruz. Yakında bunların mesleklerine göre dağılımı, müracaat tarihleri ve şartları Bakanlığımız tarafından ilan edilecektir." bilgisini paylaştı. Daha sonra depremzedeler ile tek tek ilgilenen Bozdağ depremzedelerin sorunlarını dinledi. Çözümü noktasında ilgili yetkililere talimat vererek programdan ayrıldı.

İftar programına Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile birlikte Bakan Yardımcıları Yakup Moğul, Hasan Yılmaz, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Yılmaz, Hasan Akceviz, Banu Demirci Altay, Burak Ceyhan, Çelebi Yılmaz, daire başkanları, tetkik hâkimleri katıldı.

 

Fotoğraflar