Bakan Bozdağ İlk İftarını İnfaz ve Koruma Memurlarıyla Yaptı

Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, ilk iftarda infaz ve koruma memurlarıyla bir araya geldi.

Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumunda düzenlenen iftar programında konuşan Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, ceza infaz kurumlarında görev yapan tüm personelin fedakârca çalıştığını bu nedenle ramazanın ilk iftarını birlikte yapmak istediğini dile getirdi.  Bakan Bozdağ, ceza infaz kurumlarında çalışan personelin özverili çalışmalarının kamuoyu tarafından yeteri kadar bilinmediğini belirterek, “Burada görev yapan her bir arkadaşımızın yüksek fedakârlıkla görev yaptığını biliyorum.” dedi.  İnfaz sisteminin bir ülkenin demokratik hukuk devleti olduğunun en önemli gösterge olduğuna dikkati çeken Bakan Bozdağ, “Türkiye infaz sistemi bakımından dünyaya örnek olan bir infaz sistemine sahiptir.” ifadelerini kullandı. Bozdağ, ceza infaz kurumlarını gelip inceleyen yurt dışı kaynaklı bağımsız kurum ve kuruluşların temsilcilerinin yapılan uygulamaları takdirle karşıladığını dile getirdi.

İnfaz Uygulamaları Anayasaya ve Kanunlara Uygun Şekilde Yapılıyor

“Her şeyin daha iyi olması demokratik hukuk devleti kurallarına göre sağlıklı bir biçimde işlemesi bizim en büyük arzumuzdur. Ceza infaz kurumlarındaki infaz uygulamaları Anayasamız ve kanunlarımız çerçevesinde Anayasaya ve hukuka uygun bir biçimde yerine getirilmektedir.” şeklinde konuşan Bozdağ, her türlü denetime açık bir infaz sistemini uyguladıklarını söyledi.

Ceza infaz kurumlarında kalan tutuklu ve hükümlülerin devlete emanet bireyler olduğunu kaydeden Bakan Bozdağ, infaz ve koruma memurlarına seslenerek, “Devletimizin bu sorumluluğunu uygulamada hayata geçiren de ceza infaz kurumu yönetimi ile infaz ve koruma memurlarımızdır. O yüzden ceza infaz kurumlarında tutuklu ve hükümlülerin her birinin ailelerinin devletimize emaneti olduğunu bilen bir bilinçle görevinizi yaptığınızı biliyorum.” dedi.

Kamuoyunda ceza infaz kurumları ile infaz ve koruma memurları hakkında bilinçli olarak yanlış ve karalayıcı bir algı oluşturulma çabalarına da değinen Bakan Bozdağ, iftiralara hiçbir zaman pabuç bırakmayacaklarının altını çizdi. Bozdağ, “Kamuoyunda çıkan haberlerin hepsini takip eden bir ekip kurduk Adalet Bakanlığında. Çıkan haberleri anında inceliyor bu haberlerle ilgili ne kadar doğru, ne kadar eğri bunları şeffaf bir biçimde Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğümüzün sitesinde yayınlıyoruz, kamuoyuna da ilan ediyoruz.” şeklinde konuştu.  Şu ana kadar yapılan incelemelerde ortaya atılan iddiaların iftira olduğunu kaydeden Bozdağ, bu iftiraları atanların, bu yalan haberi yayanların bir kez dahi özür dilemediğini kaydetti.

Özellikle terör örgütlerinin bu tür iddiaları dile getirdiğini, iftira kampanyaları yaptıklarını anlatan Bakan Bozdağ, “Bu tür iftiralara karşı bizim kalkanımız şeffaflıktır, açıklıktır, netliktir, her işin üzerine gitmektir.” şeklinde konuştu. 

Bozdağ konuşmasında, “İftiralarla da herhangi bir ceza infaz kurumu personelinin karalanmasına ve yıpratılmasına, Türk infaz sisteminin kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırılmasına, Türkiye’nin uluslararası alanda suçlanmasına da asla izin vermem, vermeyiz.” ifadelerini kullandı.

İşkenceye asla müsaade etmediklerini belirten Bozdağ, işkencede zaman aşımını kaldırdıklarını da anımsattı. Ceza infaz kurumlarıyla ilgili uluslararası rapor hazırlayan kurumların dönem dönem kendilerini ziyaret ettiğini aktaran Bakan Bozdağ, işkence konusunda ortaya atılan iddiaların araştırılıp tahkikat yapılamayacak kadar soyut iddialardan ibaret olduğunun altını çizdi.   

Pandemide Fedakârca Çalıştınız

Bakan Bozdağ, pandemi döneminde ceza infaz kurumu çalışanlarının büyük fedakârlıklarla çalıştığına dikkat çekti. Bozdağ, ceza infaz kurumlarındaki yönetim ve memurların çalışma ve fedakârlıklarının takdire şayan olduğunu kaydetti. Bozdağ, infaz kurumu çalışanlarının özlük haklarının daha da iyileştirilmesi için çeşitli adımlar atacaklarını dile getirdi.

İftar programına Adalet Bakan Yardımcıları Yakup Moğul, Hasan Yılmaz, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunuç Alkaç, Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Yılmaz, Namık Kemal Varol, Serdar Sezer, Banu Demirci Altay, Hasan Akceviz, Burak Ceyhan da katıldı.

Fotoğraflar