Bakan Tunç’un Başkanlığında, 55. Eğitim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Eğitim Merkezleri 55’inci Eğitim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un başkanlığında düzenlenen toplantı, Antalya’da bulunan Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı tesislerinde yapıldı.

Yıllık eğitim ve çalışma programlarını incelemek ve onaylamak amacıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Tunç, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen kamu hizmetinin toplumsal huzur açısından son derece önemli olduğunu vurguladı. Böylesine önemli bir kamusal görevin ifasında personel unsurunun çok önemli olduğuna da değinen Tunç, ceza infaz alanında yürütülen kamu görevini yerine getirecek personelin nitelikli bir eğitimden geçmesi gerektiğinin altını çizdi.

Toplantıda konuşan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım ise personel eğitiminin kurumsal işleyişte çok önemli bir rolü olduğunu belirterek, kurumlarda gerçekleştirilen çalışmaların personelin niteliğiyle doğru orantılı ilerlediğini söyledi. Genel Müdür Yıldırım, modern ceza infaz anlayışıyla birlikte ceza infaz kurumları ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde görev yapan personele yönelik hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim çalışmalarına büyük önem verdiklerini dile getirdi.

Toplantıda, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Personel Eğitim Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan personel eğitimine ilişkin sunum yapıldı. Sunumda, 2023 yılı içinde gerçekleştirilen eğitim faaliyetleri ve eğitimlerin istatistiki verileri ile 2024 yılı eğitim planına yer verildi.

Toplantıda ele alınan 2024 yılı eğitim planında; 23.103 personele eğitim merkezlerinde yüz yüze, 10.000 personele uzaktan, 20.000 personele ise yerinde eğitim yöntemiyle eğitim verileceği aktarıldı. Kurul üyelerinin personel eğitimleri hakkındaki görüş, düşünce ve önerileri alınarak eğitim kurulu toplantısı tamamlandı.

Düzenlenen eğitim kurulu toplantısına; Adalet Bakan Yardımcısı Ramazan Can, Yargıtay 10. Ceza Dairesi Üyesi Mehmet Fatih Belviranlı, Danıştay 7. Daire Üyesi Abdullah Aygün, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Turan Kuloğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Sedide Akbulut, Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı İbrahim Şahin, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Hüseyin Tutar ve Prof. Dr. Emrah Akbaş, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Erdal Yerdelen ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve Tetkik Hâkimleri katıldı.
 

Fotoğraflar