Hükümözlü Yusuf Pekmezci ile İlgili İddialara İlişkin Basın Açıklaması

T.C.
ADALET BAKANLIĞI
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü
Basın No: 2022/12 BASIN AÇIKLAMASI 20.02.2022
Bazı basın-yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında yayınlanan, “Yusuf Bekmezci’nin hasta olmasına rağmen tedavisinin yapılmadığı, ölüme terkedildiği, ceza infaz kurumunda vefat ettiği” haberlerine ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

İzmir 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü Kurma ve Yönetme suçundan hükümözlü olan Yusuf Bekmezci’nin toplam 36 defa Kurum revirinde ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tetkik ve tedavisi gerçekleştirilmiş olup, 2 doz Sinovac ve 2 doz Biontech aşıları yapılmıştır.

En son, 03.01.2022 tarihinde İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Servisine “katarakt ameliyatı” için yatışı yapılarak 04.01.2022 tarihinde katarakt ameliyatı gerçekleştirilmiştir. Ameliyat nedeniyle gerçekleşen komplikasyon sonucu kalbinin durması üzerine acil müdahaleyle hayata döndürülmüş, kontrol ve tedavisine yoğun bakım ünitesinde devam edilmiş, 20.02.2022 tarihinde vefat etmiştir.

Adı geçen 03.01.2022 tarihinden bu yana yaklaşık 48 gündür ceza infaz kurumunda bulunmamakta olup, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altındadır.

Kişinin ceza infaz kurumunda vefat ettiği haberleri algı oluşturmaya yöneliktir ve yalandır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.