BİPES Projesine Uluslararası Ödül

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün Bireyselleştirilmiş Personel Eğitim Sistemi yazılımı, Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi tarafından verilen prestij ödülüne layık görüldü.

Daha önce Uluslararası Islah ve Ceza İnfaz Kurumları Derneği (ICPA) tarafından verilen Yeniden Suç İşlemenin Önlenmesine Yönelik Mükemmeliyet Ödülü alan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü dünya çapında önemli bir ödülü daha ülkemize kazandırdı. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından düzenlenen Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi'nin (WSIS) bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki öncü uygulamalara verilen prestij ödülü, tasarımı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan BİPES projesine verildi. BİPES projesi, 2023 WSIS e-öğrenme (e-learning) kategorisinde oylamaya aday 20 proje arasından, en çok oy alan ilk 5 proje içerisinde yer alarak ITU uzman değerlendiricileri tarafından birincilik ödülüne layık görüldü.

BİPES, Polonya Elektronik İletişim Ofisinin "#keepCTRL – gençleri internette güvende tutun!", Senegal Sağlık Bakanlığının "Sağlık e-Öğrenim Platformu", Suudi Arabistan'dan Hail Üniversitesinin "Yenilikçi E-Öğrenim Platformu" ve Arjantin'den La Punta Üniversitesinin "Çocuklarda ve ergenlerde programlama, robotik ve IoT'yi öğrenmek" başlıklı projelerle yarıştığı kategoride birincilik ödülünü kazandı.

Ödül, Cenevre'de devam eden Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi kapsamında düzenlenen törenle Adalet Bakanlığı yetkililerine takdim edildi.

BİPES Yaygın Olarak Kullanılıyor

2017 yılında Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Personel Eğitim Daire Başkanlığı uzmanları tarafından tasarlanmaya başlanan BİPES ile personele yönelik eğitimlerin bireysel ve kurumsal ihtiyaçlar doğrultusunda daha etkili olması, zaman ve kaynak tasarrufu sağlanması hedeflendi. BİPES aynı zamanda Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığının da kullanımına sunuldu.

 

Fotoğraflar