CEKUT Ekipleri Yangınlarla Mücadele İçin Sahada

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Arama ve Kurtarma Ekibi (CEKUT) 6 ekip ve 109 personeliyle Antalya ve Muğla’da devam eden orman yangını söndürme çalışmalarına katıldı.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce doğal afet ve diğer acil durumlarda ortaya çıkabilecek can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi amacıyla oluşturulan CEKUT ekipleri Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün talimatıyla, Muğla ve Antalya illerinde görevlendirildi. Yangın söndürme ve soğutma çalışmalarında doğrudan görev alan CEKUT ekipleri ayrıca bölgedeki vatandaşlarımıza da destek sağlıyor.

CEKUT 2018 YILINDA KURULDU

Temelleri 2018 yılında atılan CEKUT’un kapasitesinin güçlendirilmesi ve modernize edilmesi amacıyla 2020 yılında çalışmalar başlatıldı. CEKUT ekipleri, Adana, Afyonkarahisar, Aliağa, Erzurum, Maltepe, Silivri ve Sincan’da bulunan açık ceza infaz kurumları bünyesinde teşkilatlandırıldı.

Bu kapsamda, ceza infaz kurumu personeli ve arama-kurtarma konularında tecrübe sahibi kurum temsilcilerinin katılımı ile 2021 yılı Şubat ayında Ankara’da “CEKUT Gelişim ve Eğitim Değerlendirme Odak Grup Çalıştayı” gerçekleştirdi. Bu çalıştaydaki değerlendirmeler doğrultusunda yol haritası belirlendi.

2021 yılı Nisan ayında Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile AFAD Yönetimi Başkanlığı arasında “Afet ve Acil Durum Faaliyetlerine İlişkin İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Son olarak, CEKUT ekipleri İzmir ve Ankara’da AFAD Yönetimi Başkanlığının desteği ile zorlu eğitimlerden geçti. CEKUT personeli; AFAD’ın deneyimli eğitmenlerinden Kentsel Arama ve Kurtarma Temel Eğitiminde yüksekten inme, kuyudan-çukurdan kazazede çıkarma, enkazdan canlı kurtarma, tahliye gibi konularda uygulamalı eğitimler aldı.

CEKUT ekipleri teçhizat ve malzeme yönünden modernize edilerek, tahsis edilen özel donanımlı 15 araçla daha da güçlendirildi.

YANGIN SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINA ARALIKSIZ DESTEK SAĞLANIYOR

Valilik ve Cumhuriyet Başsavcılıkları koordinasyonunda Silivri, Aliağa, Maltepe CEKUT ekiplerinden 60 personel Muğla’da; Adana, Afyonkarahisar, Sincan CEKUT ekiplerinden 49 personel ise Antalya’da görev alıyor. Muğla’daki ekipler Köyceğiz ve Seydikemer, Antalya’daki ekipler ise Manavgat ve Gündoğmuş ilçesindeki yangın bölgelerinde görev yapmaktadırlar.

Fotoğraflar