CEKUT Sel Felaketinden Etkilenen Vatandaşların Yardımına Koştu

CEKUT Arama Kurtarma ekipleri, Bartın ve Zonguldak’ta meydana gelen sel afetinden etkilenen vatandaşların yardımına koştu.

Karadeniz Bölgesi'nde kuvvetli sağanak nedeniyle sel ve heyelanlar meydana geldi. Aşırı yağışlar Bartın ve Zonguldak’ta dere taşkınına ve su baskınlarına yol açtı. Zonguldak, Karabük, Bartın ve Düzce sel ve heyelandan en fazla etkilenen iller arasında yer aldı. Zonguldak ve Bartın illerinde yürütülen arama kurtarma faaliyetlerine CEKUT ekipleri de destek verdi.

AFAD Başkanlığının talebi doğrultusunda, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen CEKUT ekipleri selden etkilenen afet bölgelerine sevk edildi. Afetin durumu dikkate alınarak 39 personel, 6 araçla birlikte afet bölgesine hareket eden CEKUT ekipleri bot ve motopomp ile müdahalede bulundu.

CEKUT ekipleri, akarsu akışına engel olan kısımlarda su taşkınlarının önlenmesi amacıyla temizlik çalışmaları yaptı. Ayrıca su taşkınlarının yaşandığı yerlerde motopomp ve dalgıç pompa yardımıyla taşkın suları tahliye etti. Bununla birlikte CEKUT, taşkın yaşanma ihtimali olan yerlerde de önlem ve gözlem amacıyla görev aldı.

Afet bölgesindeki görevini başarıyla tamamlayan CEKUT ekipleri, AFAD Koordinasyon merkezinin onayı ile 13 Temmuz’da çalışmalarını sonlandırarak, görev yerlerine geri döndü.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından doğal afetlerde ortaya çıkabilecek mal ve can kayıplarının en aza indirilmesi amacıyla farklı illerde kurulan CEKUT ekipleri,  ceza infaz kurumu ve denetimli serbestlik müdürlükleri personelinden oluşuyor. Tamamı gönüllük esasına göre oluşturulan CEKUT ekipleri, ceza ve infaz kurumlarında yaşanabilecek doğal afet ve diğer acil durumlara karşı etkin şekilde müdahale edebilmenin yanı sıra toplumsal düzeyde yaşanması olası afet ve acil durumlara müdahale etmek amacıyla da eğitime tabi tutuluyor.

 

Fotoğraflar