CEKUT, Temel Kış Dağcılığı ile Çığda Arama ve Kurtarma Eğitimini Tamamladı

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Arama ve Kurtarma Ekibi (CEKUT), Temel Kış Dağcılığı ile Çığda Arama ve Kurtarma Eğitimini tamamladı. Erzurum, Adana ve Ankara ekiplerinin katıldığı eğitim programı; teorik eğitim, saha uygulaması ve tatbikat şeklinde yapıldı.

Ceza infaz kurumları gönüllü personelinden oluşan CEKUT, kurumlarda yaşanabilecek acil durumlara etkin müdahale ve toplumsal düzeyde yaşanması muhtemel afet ve acil durumlara müdahale etmek amacıyla eğitimlerine devam ediyor. Doğal afetlerde ortaya çıkabilecek can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi amacıyla  "CEKUT Kentsel Arama ve Kurtarma Eğitimi" alan Erzurum, Adana ve Ankara ekipleri yeni bir eğitim programını daha tamamladı. Yıllık eğitim programında yer alan “Temel Kış Dağcılığı ile Çığda Arama ve Kurtarma Eğitimi”, Erzurum’da yapıldı.

Temel Kış Dağcılığı ile Çığda Arama ve Kurtarma Eğitimi 3 Aşamada Tamamlandı
3 ekip ve 42 CEKUT gönüllüsünün katıldığı eğitim 5 gün sürdü. CEKUT’un kendi eğitmen kadrosu tarafından verilen eğitim; teorik, saha uygulaması ve tatbikat olmak üzere 3 aşamada tamamlandı. Programın 3 gün süren teorik eğitim aşamasında katılımcılara kış dağcılığı temel eğitimi, kar ve buzda yürüyüş teknikleri, çığ bilgisi, beslenme ve barınma, kış şartlarında ilk yardım, ekip oluşumu konuları anlatıldı.

Eğitimin ikinci aşaması olan saha uygulamaları Palandöken Dağı’nda yapıldı. Eğitimin ikinci aşamasında katılımcılara; bolkar ve buzda yürüyüş teknikleri, kar altında kazazede arama, bulma ve çıkarma, fiziksel ve psikolojik kontrol yapma, güvenli alana sevk etme, karda intikal, sedyeyle taşıma, yürüyüş teknikleri ve sahada olumsuz durumlarda ekiplerin kendilerini korumaları için acil durum barınağı yapma eğitimleri verildi.

Eğitimin son aşamasında CEKUT eğitmenleri tarafından oluşturulan senaryo kapsamında 1 günlük tatbikat yapıldı.  Çığ altında kalan 2 dağcıyı kurtarma senaryosuyla yapılan tatbikatta ihbar üzerine bölgeye gelen ekipler, ilk önce çığ düşen bölge etrafında güvenli alan oluşturarak sahaya girişi kapattı. Gözcülerin oluru üzerine sahanın güvenli olduğunu tespit eden ekipler, alanda flamalarla işaretleme yaptı. Hızlı arama ekiplerinin ipucu bulması üzerine sahaya girerek yer tespiti yapan sonda ekiplerinin ardından kürek ekipleri çığ altında kalan kişiyi bulunduğu yerden çıkardı. Sedye ekibiyle dağdan indirilen dağcı, bölgedeki kar motoruyla hastaneye kaldırıldı.

"Ekiplerimizin her alanda uzmanlaşması konusunda çalışmalarımız devam ediyor"
CEKUT Arama ve Kurtarma Eğitmeni Ahmet Çelik, Türkiye'de afetlere müdahale için CEKUT’un kapasitenin artırıldığını ve eğitimlerin devam ettiğini belirtti. Çelik, “İlk eğitim aşaması ülkemizde oluşabilecek depremlere karşı yeterli kapasitede eğitim almış personel yetiştirmekti. İkinci aşamada kurumlarımızda oluşabilecek acil durumlara müdahale edebilmek için yangın ve ilk yardım eğitimleri aldılar. Sonrasında ekiplerimiz en büyük afetlerden biri olan çığ için temel kış dağcılığı ve çığda arama ve kurtarma eğitimi alarak ülkemizde oluşabilecek her türlü afette görev alabilecek." diye konuştu.
Çelik, teorik eğitim alan CEKUT'un tatbikatla da saha uygulaması yaptığına işaret ederek şunları kaydetti:

"Ülkemiz deprem, yangın, sel, çığ ve orman yangınları gibi birçok afetle yüze yüze. Bunlar arasında en fazla can ve mal kaybına sebep olanlar deprem ve çığ afetidir. Bununla ilgili eğitimlerimizi yapıyoruz. Ekiplerimiz bu konuda sürekli kapasite artırımına devam ediyor. Bunların tamamının planlaması yapıldı. Bunun akabinde mevcut 8 ekibimize ek olarak yeni ekiplerimiz kurulup daha da güçlü bir halde afetlere müdahale yolunda ilerleyeceğiz. Devletimiz sahada çok güçlü. Bütün arama kurtarma işlerinde koordinasyonu AFAD yapmakta fakat geçen yaz olduğu gibi orman yangınlarında çok fazla insan gücüne ihtiyaç duyulmakta. Bu sebeple ekiplerimizin her alanda uzmanlaşması konusunda çalışmalarımız devam ediyor. AFAD ve diğer resmi arama kurtarma ekipleriyle olaylara müdahale ediyoruz."

"Türkiye'nin diğer ekiplerinin yanında yerimizi alacağız"
CEKUT Arama ve Kurtarma Eğitmeni Serhat Seymen ise teorik ve arazideki uygulamalı eğitiminin ardından personelin kış şartlarında arama kurtarma yapabilme becerilerini test ettiklerini anlattı. Eksiklikleri tespit edip eğitimlerde giderme yoluna gideceklerini aktaran Seymen, "Ekiplerimiz buraya tam kapasite ile geldi. Gerekli teknik arama ekipmanı, sonda, kürek, ilk yardım çadırı, barınma çadırı, güvenli alan gibi eğitimlerin tamamı alındı. Karda barınma kıyafetlerimizden uyku tulumlarına kadar gerekli teknik ekipmanımız mevcut. Ekiplerin kurtarma operasyonunda sahada başına gelebilecek kötü durumlarda kendini emniyete alması gerekir. Bununla ilgili kar mağarası çalışmalarımızı da yaptık." ifadelerini kullandı.

Orman yangınlarına müdahale, doğada arama ve kurtarma ile akarsu ve selde arama ve kurtarma eğitimlerini de alacak olan CEKUT, yıl içerisinde tam donanımlı şekilde afetlerde hayat kurtaracak.
 

Fotoğraflar