Ceza İnfaz Kurumları 11. Yıllık Değerlendirme Toplantısı Başladı

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ceza İnfaz Kurumları 11. Yıllık Değerlendirme Toplantısı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım’ın katılımıyla başladı.

Antalya’da başlayan 11. Yıllık Değerlendirme Toplantısı 4 gün sürecek. Programın açılışında konuşma yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, “Sizlere Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ ve Bakan Yardımcısı Sayın Akın Gürlek’in selamını iletiyorum.” dedi. Genel Müdür Yıldırım konuşmasında, geçtiğimiz hafta ABD’de Uluslararası Islah ve Ceza İnfaz Kurumları Derneği (ICPA) tarafından verilen Yeniden Suç İşlemenin Önlenmesine Yönelik Mükemmeliyet Ödülü’ne değindi. Yıldırım, “Türkiye’ye yönelik haksız insan hakları eleştirilerinin olduğu bir dönemde alınan bu ödülün kıymetli olduğunu ifade etmek isterim. Bu ödül bize hükümlülerin rehabilitasyonu alanında verildi.” dedi.

Genel Müdür Yıldırım, pandemi döneminin tüm dünyada alışkanlıkları değiştirdiğini dile getirdi. Ceza infaz kurumlarında alınan sistemli tedbirler sayesinde pandemi döneminin başarılı bir şekilde atlatıldığını anlatan Genel Müdür Yıldırım, “Biten pandemi sürecinin ardından yaptığımız bu toplantı önem arz ediyor. Burada yapacağımız çalışmalar, değerlendirmelerle birlikte ceza infaz kurumlarımızı, iyileştirme çalışmalarımızı pandemi öncesinden daha iyi bir noktaya taşıyacağız.” şeklinde konuştu.

Genel Müdür Yıldırım, yaşanan sorunların doğru şekilde çözümü için sorunun doğru şekilde saptanması gerektiğini belirtti. Yıldırım, kapalı ceza infaz kurumları açısından Türkiye’de ceza infaz kurumlarının standartlarının dünyadaki genel standartlardan oldukça ileri olduğu değerlendirmesinde bulundu. Yıldırım, ceza infaz kurumlarında uyuşturucu madde nedeniyle bulunan tutuklu ve hükümlülerin iyileştirilmesi konusunda yapılması gereken çalışmalara dikkat çekti. 

Ceza İnfaz Kurumlarının İyi İşleyişi İçin İyi Yöneticilik Şart

Konuşmasında “Ceza infaz kurumlarımızın iyi işleyişi için iyi yöneticilik şarttır.” diyen Yıldırım, “Eğer yöneticinin yöneticilik kapasitesi, ehliyeti, bakış açısı yeterli düzeyde değilse aşağıdaki kapasiteyi de sınırlayacaktır. Kötü yönetilen bir kurumun iyi işlemesi mümkün değildir.” ifadelerini kullandı. Yıldırım, konuşmasında iyi yöneticiliğin esaslarına değindi ve toplantıya katılan kurum müdürlerine tavsiyelerde bulundu.

Kurum müdürlerinden iletişim kapılarını açık tutmasını isteyen Yıldırım, yöneticilerin her zaman ulaşılabilir olmasını istedi. Personel motivasyonuna değinen Genel Müdür Yıldırım, “Beraber çalıştığımız arkadaşlara hedefler koyun, bu hedeflere göre enerjilerini en yüksek seviyede kullanmalarını temin edin. İşte arkadaşlar bu motivasyonu oluşturmanızı bekliyoruz. Bu motivasyon için inandırıcı olmanız lazım. Bu motivasyonu sağlayabilmek için personelin önünde giden lider olmanız lazım.” şeklinde konuştu.

Personele Kendisini Değerli Hissettirin

Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmayı anımsatan Genel Müdür Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti:

“Personelimizin yaptığı işle, taşıdığı üniformayla kendini değerli hissetmesine yardımcı olun. Siz alanda personelin komutanısınız. Personelin önünde yürüyeceksiniz, personelden çok çalışacaksınız, personelden fazla mesai yapacaksınız."

Ceza infaz kurumlarında görev yapan personel arasında eğitim seviyesinin yükseldiğini dile getiren Genel Müdür Yıldırım, kurum müdürlerinden yıl içerisinde kendi kurumlarında düzenli periyotlarla değerlendirme toplantısı yapmalarını da istedi.

Genel Müdürlük tarafından kurumlara gönderilen yazıların, talimatların dikkatlice takip edilmesini isteyen Yıldırım, ceza infaz kurumlarında yürütülen çalışmalarda insan hakları ekseninde dikkatlice hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Genel Müdür Yıldırım, kurum müdürlerini ceza infaz kurumlarında yürütülen çalışmaları etkilemeye, değiştirmeye yönelik bir takım sistemli, yalan ve yanlış haberlere karşı da uyardı. Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ’ın “Şiddete sıfır tolerans ve biz milletin emanetlerine sahip çıkıyoruz” mesajını hatırlatan Yıldırım, “Hepimiz sorumluluk altındayız.” dedi.

Genel Müdür Yıldırım önceki görev döneminde kurumlarda kask kameraları dağıtıldığını da anımsatarak, “Kask kameraları sizin için birer güvencedir. Sorunlu bir olayda personel müdahalesinde muhakkak kask kamerası kullansın. Kurumlarımızda kask kameralarının sayısını da artıracağız. Bu kurumlarımızı iftiralara karşı korumak üzere alınmış bir karardır.” şeklinde konuştu.

Genel Müdür Yıldırım konuşmasında sosyal medya kullanımına yönelik kurum müdürlerinin dikkatli davranması gerektiğini dile getirdi.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ceza İnfaz Kurumları 11. Yıllık Değerlendirme Toplantısı bu sene 4 gün sürecek. Toplantının birinci ve ikinci gününde daire başkanlıkları tarafından sunumlar yapılacak. Toplantı üçüncü gününde sunum ve grup çalışmalarıyla devam edecek olup 3 Kasım Perşembe günü yapılan çalışmaların genel değerlendirmesiyle toplantı tamamlanacak.

Ceza İnfaz Kurumları 11. Yıllık Değerlendirme Toplantısına Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Yılmaz, Namık Kemal Varol, Hasan Akceviz, Banu Demirci Altay, Burak Ceyhan, Fatih Güngör, Daire Başkanları Neşe Tok Toptaş, Evren Akbey, Gökhan Köseoğlu, Cahit Cihad Sarı, Mustafa Burak Açoğlu, Onur Helvacı, Hüseyin Şık, tetkik hakimleri ve ceza infaz kurum müdürleri katıldı.
 

Fotoğraflar