“Ceza İnfaz Kurumlarında Annesinin Yanında Kalan Çocuklar İçin Kurum Modeli Geliştirilmesi Teknik Destek Projesi”nin 3. Yürütme Kurulu Toplantısı 19 Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirildi.

Ceza infaz kurumlarında annesinin yanında kalan çocukların kurumun yaşantısından zarar görmemesi için fiziksel ve sosyal koşulları çocuğun yüksek yararına uygun olarak düzenlenmiş ortamların geliştirilmesini amaçlayan ve Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) II Dönemi 2016 yılı programı kapsamında Genel Müdürlüğümüz tarafından inşaat, müşavirlik, tedarik ve teknik destek modeli ile yürütülen “Ceza İnfaz Kurumlarında Annesinin Yanında Kalan Çocuklar için Kurum Modeli Geliştirilmesi Projesi” teknik destek bileşeninin 3. Yürütme Kurulu Toplantısı, Genel Müdürümüz Sayın Yunus ALKAÇ, AB Türkiye Delegasyonu, Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi, Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı, Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü, yüklenici GOPA firması ve Genel Müdürlüğümüz ilgili birim temsilcilerinin katılımı ile 19 Ekim 2021 tarihinde saat 14.00'da çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Genel Müdürümüz Sayın Yunus ALKAÇ’ın açılış konuşmaları ile başlayan proje yürütme kurulu toplantısı, projedeki gelişmelerin değerlendirilmesi ve akabinde katılımcıların projeyle ilgili görüş ve önerilerini ifade etmesi ile tamamlandı.

Toplam 18 ay uygulama süresi olan proje kapsamında, annesinin yanında kalan çocukların bulundukları kurumların kapasitelerinin geliştirilmesine ve çocuklarla ilgili çalışmalarda koordinasyon ile işbirliğinin arttırılmasına yönelik faaliyetler yer almaktadır. Bu doğrultuda annesinin yanında kalan çocuklar, ebeveyni ceza infaz kurumunda kalan çocuklar, yanında çocuğu bulunan kadın tutuklu-hükümlüler ve çocuklarla çalışan kurum personeline yönelik faaliyetler düzenlenecek olup bu alanda faaliyet gösteren kamu kurumları, üniversiteler ve STK’lar ile işbirliğine yönelik çalışmaların gerçekleştirilmesi de planlanmaktadır.