Ceza İnfaz Kurumlarında Dijital Dönüşüm İçin Altyapı Çalışmaları Devam Ediyor

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından infaz kurumlarının dijital dönüşümü için başlatılan ACEP projesinin altyapı çalışmaları devam ediyor. Proje tamamlandığında infaz kurumlarında çalışan personelin iş yükü azalacak aynı zamanda tutuklu ve hükümlüler aileleriyle dijital olanaklardan faydalanarak görüşebilecek.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ceza infaz kurumlarının teknolojinin imkanlarından faydalanması için çeşitli projeler geliştiriyor. Genel Müdürlük bünyesinde başlatılan çalışmalardan birisi de Akıllı Teknolojilerin Ceza İnfaz Kurumlarına Entegrasyonu (ACEP) projesi. ACEP projesi aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı ve Yargı Reformu Strateji Belgesinde belirlenen dijital hedefler arasında da yer alıyor. Proje ceza infaz kurumlarının kurumsal kapasitesinin doğrudan güçlendirilmesini hedefliyor ve ayrıca proje sağladığı imkanlarla hükümlü yakınları için kolaylaştırıcı ve hükümlüler açısından iyileştirici uygulamalar içeriyor.

PİLOT UYGULAMA 3 KURUMDA BAŞARILI ŞEKİLDE UYGULANDI
ACEP projesinin pilot uygulaması Bakırköy Kadın, Sincan Kadın ile Sincan Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda başarıyla uygulandı.  

20 BİN MULTİMEDYA CİHAZI HİZMETE SUNULACAK
ACEP projesinin en önemli ayağını infaz kurumlarına yerleştirilecek multimedya cihazları (MMC) oluşturuyor. Hükümlülerin yaşam alanlarına kurulacak MMC cihazlarına hükümlüler parmak izi ve yüz tanıma gibi biyometrik verileriyle giriş yapabilecek. Personel aracılığıyla kurumlarda yürütülen uygulamalar bu cihazlar üzerinden hükümlüler tarafından doğrudan gerçekleştirilecek. MMC cihazlarında görüntülü ve sesli arama, kantin alışverişi, dilekçe gönderme, e-mektup, e-kütüphane, e-doktor ve Bakanlık iletişimi gibi dijital uygulamalar bulunuyor.  Ayrıca ceza infaz kurumlarında yapılan rutin uygulamalardan biri olan sayım işlemi de bu cihazlar sayesinde yapılabilecek. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü 2022 yılı sonuna kadar ceza infaz kurumlarına 20 bin MMC cihaz kurulumunu hedefliyor.

KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ YAPILIYOR
Son derece kapsamlı bir proje olan ACEP için Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü kurumlar arası işbirliği de yapıyor. ACEP projesi için Türk Telekom ile sözleşme imzalayan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü aynı zamanda projenin UYAP bilişim sistemine entegrasyonu, Vakıfbank ödeme sistemleri, İşyurtları Kurumu Başkanlığı konsinye kantin yazılımı entegrasyonu çalışmalarını yaptı.

93 KURUMDA KEŞİF VE KABLOLAMA İŞLEMLERİ TAMAMLANDI
ACEP projesi için Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Ülkemiz genelinde bulunan ceza infaz kurumları kampüslerinde bulunan kurumlar başta olmak üzere toplam 93 kurumda keşif ve kablolama işlemlerini tamamladı.  Ayrıca ceza infaz kurumlarının 70’inde kabin kurulumu, 46’sında multimedya cihazı (MMC) sevkiyatları tamamlandı ve 26 kurumun da fiber bağlantıları sağlandı. Diğer ceza infaz kurumlarında da keşif ve kurulum işlemleri devam ediyor.
 

Fotoğraflar