Ceza İnfaz Kurumlarında Terör ve Tehlikeli Mahkûmların İdaresinin İyileştirilmesi ve Radikalleşmenin Önlenmesi Projesi 4. Yürütme Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

CARE - Ceza İnfaz Kurumlarında Aşırıcılık ve Radikalleşmenin Engellenmesi Projesi 4. Yürütme Kurulu Toplantısı 11 Şubat 2020 tarihinde Genel Müdürlüğümüz ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

IPA 2 dönemi 2015 yılı programı kapsamında eşleştirme ortağı İspanya ile ortaklaşa yürütülmekte olan proje ile terör mahkûmlarının radikalleşmelerinin önlenmesi, terör mahkûmlarına yönelik ceza infaz sisteminin ıslah ve idari kapasitesinin iyileştirilmesi amaçlanmaktadır.

Genel Müdürümüz Yılmaz ÇİFTCİ’nin başkanlık ettiği toplantı açılışı Sayın ÇİFTCİ'nin konuşması ile başladı. Konuşmasında, “İspanya ile ortaklaşa yürütmekte olduğumuz Ceza İnfaz Kurumlarında Aşırıcılık ve Radikalleşmenin Engellenmesi Projesi’nin 4. Proje Yürütme Kurulu Toplantısı için toplanmış bulunmaktayız. Ülkemizde ceza infaz kurumlarımızda bulunan terör hükümlü ve tutuklu sayısı düşüş eğilimi gösterse de kurumlarımızda farklı fraksiyonlarda çeşitli terör örgütüne mensup mahkûm sayısı oldukça fazladır. Bu anlamda söz konusu proje faaliyetlerinin sistemimize ciddi katkılarının olduğunu ve olmaya devam edeceğini umut ediyor verimli bir toplantı geçmesini temenni ediyorum.” dedi. Açılış konuşmasının ardından sözü İspanya Proje lideri Carmen Martinez Aznar’a bıraktı.

Carmen Martinez Aznar, toplantıda bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, açılış konuşmaları için Sayın Çiftci'ye teşekkürlerini iletti. Projenin gidişatı konusunda çok emek sarf edildiğini, güzel sonuçlar alınmaya başlandığını ifade ederek bunun en güzel sebebinin karşılıklı güzel işbirliği olduğunu ifade etti. Geçtiğimiz Kasım ayından bu yana projenin 4 bileşeni kapsamında da gerçekleştirilen faaliyetler ile ciddi bir ilerleme gösterdiğini belirterek, projenin hayata geçmesinde katkı sağlayan tüm aktörlere başta Adalet Bakanlığı temsilcileri olmak üzere, Avrupa Birliği Delegasyonu ve Merkezi İhale ve Finans Birimi yetkililerine teşekkürlerini iletti.

Projenin son 3 aylık döneminde gerçekleştirilen faaliyetler ve bir sonraki iş planında gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetler hakkında Proje Yerleşik Eşleştirme Danışmanı Angel Vicente Lopez Muriel bilgilendirme yapması ve konu ile ilgili soru/cevap bölümünden sonra toplantı sonlandırıldı.
 

Fotoğraflar