Ceza İnfaz Kurumlarındaki Disiplin ve Ödül Uygulamalarının İyileştirilmesi Projesi Kapsamında İspanya'ya Çalışma Ziyareti Gerçekleştirdi

Adalet Bakan Yardımcısı Ramazan Can ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım beraberindeki heyet ile birlikte "Tutuklu ve Hükümlüler için Disiplin ve Ödül Uygulamalarının İyileştirilmesi Projesi" kapsamında, İspanya’nın Madrid şehrinde gerçekleştirilen toplantıya katıldı.

Geçtiğimiz yıl 30 Mayıs - 1 Haziran tarihleri arasında ilki gerçekleştirilen toplantının ikincisi İspanya'nın Madrid şehrinde yapıldı. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Avrupa Konseyi'nin teknik desteğiyle yürütülen ve üç yıl sürmesi planlanan "Tutuklu ve Hükümlüler için Disiplin ve Ödül Uygulamalarının İyileştirilmesi Projesi" ile ceza infaz kurumlarındaki tutuklu ve hükümlülerin iyileştirilmesine katkıda bulunulması, etkili ve standart hale getirilmiş disiplin ve ödül uygulamalarının geliştirilerek hayata geçirilmesi planlanıyor. Proje; Norveç, Belçika, Hollanda ve İnsan Hakları Güven Fonu tarafından eş finansman ile destekleniyor.

Proje kapsamında, tutuklu ve hükümlüler için disiplin ve ödül uygulamaları yasal mevzuatının gözden geçirilmesi ve güçlendirilmesi, bu uygulamaların yeknesak olarak uygulanmasını kolaylaştıracak araçların hayata geçirilmesi ve ceza infaz kurumu müdür ve çalışanlarının bilgi ve kapasitelerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Ziyaret çerçevesinde "CP MADRID V" ve "CIS Navalcarnero" ceza infaz kurumları ziyaret edilerek ve İspanya Ceza İnfaz Kurumları (Instituciones Penitenciarias) yetkilileri ile toplantılar düzenlendi.
Proje ziyaretine, İyileştirme ve Topluma Kazandırma Daire Başkanı Hüseyin Şık, Ceza İnfaz Kurumu Müdürleri Lütfü Başkan ile Güler Bora, Psikologlar Çiğdem Eroğlu, Serpil Fidan Nergiz, Sercan Çoban ve Sosyal Çalışmacı Nesrin Sapan katıldı.
 

Fotoğraflar