Ceza İnfaz Kurumlarından Sorumlu Cumhuriyet Savcıları İçin İyi Hal Değerlendirme Sistemi Meslek İçi Eğitimi Başladı

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından ceza infaz kurumlarından sorumlu Cumhuriyet Savcıları için düzenlenen “İyi Hal Değerlendirme Sistemi” meslek içi eğitim programı başladı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün talimatıyla Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan program kapsamında ceza infaz kurumlarının idare ve gözlem kurullarına başkanlık etmekle görevli Cumhuriyet Başsavcısı ve Cumhuriyet Savcıları ile gözetim ve denetiminden sorumlu Cumhuriyet Savcılarına yönelik iki grup halinde verilecek olan eğitim üçer gün sürecek.

Programın açılışında konuşma yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Serdar Sezer, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 89’uncu maddesinde yapılan değişiklikler ile bu değişikliğe istinaden hazırlanan Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri ile Hükümlülerin Değerlendirilmesine Dair Yönetmeliğin 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girdiğini anımsattı.

GÖZLEM VE SINIFLANDIRMA MERKEZLERİ İLE HÜKÜMLÜLERİN DEĞERLENDİRİLMESİNE DAİR YÖNETMELİK İLE İLK KEZ “İYİ HAL” TANIMI YAPILDI

Genel Müdür Yardımcısı Sezer, Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri ile Hükümlülerin Değerlendirilmesine Dair Yönetmelik ile ilk kez iyi hal tanımının yapıldığını belirterek, hükümlülerin yürütülen iyileştirme programları sonrasında gösterdiği gelişimin ölçülmeye başlandığını belirtti.

Sezer, konuşmasına şöyle devam etti:
“İnfazın temel amacına yönelik planlanan ve yürütülen iyileştirme programlarını ve bu çalışmalarının verimliliğini önemsiyoruz. Ceza infaz kurumlarının denetiminden sorumlu Cumhuriyet başsavcıları ve Cumhuriyet savcıları olarak yeni dönemde sizlerden daha fazla destek bekliyoruz. Özellikle eğitim-öğretim ve psiko-sosyal yardım çalışmaları ile sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin artırılması noktasındaki destek ve denetiminizin çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. İyileştirme odaklı bir infaz sisteminin, tüm ceza infaz kurumu personeli tarafından benimsenmesi ve yürütülen iyileştirme programlarına tüm personelin destek vermesi hususundaki desteklerinizi önemsiyoruz.”

Ankara Personel Eğitim Merkezinde başlayan eğitim; Gözlem ve Değerlendirme Sistemi, İyi Halin Belirlenmesi, İyi Hal Değerlendirme Sistemi Gelişim Önerileri, Ceza İnfaz Kurumlarında Psiko-Sosyal Yardım Uygulamaları, Ceza İnfaz Kurumlarında Eğitim ve Öğretim Uygulamaları, Eşik Puan ve Erken İyileşme Uygulamaları, Ceza İnfaz Kurumu Uygulamaları, Gözlem ve Gelişim Raporları, İdare ve Gözlem Kurulu İşlemleri konularında bilgi ve deneyimlerin paylaşımına dayalı interaktif bir program şeklinde planlandı.

Programa; Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Namık Kemal Varol ve Serdar Sezer, Eğitim ve İyileştirme Daire Başkanı Dr. Hüseyin Şık, Ankara Personel Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Arslan ve tetkik hakimleri katıldı.  

 

Fotoğraflar