Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası

Ceza infaz kurumu kütüphaneleri için “Kitap İyileştirir” sloganıyla düzenlenen kitap bağış kampanyası başladı. Düzenlenen törende kampanyaya ilk kitap bağışını Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım yaptı.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, “Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası” başlattı. Genel Müdürlükte düzenlenen törenle başlatılan kampanya, hükümlülerin yeniden topluma kazandırılması için yapılan iyileştirme çalışmalarının bir parçası olup törende konuşma yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, ceza infaz kurumlarında yürütülen çalışmalarda hükümlülerin iyileştirilmesinin esas alındığı anlayışın olduğunu belirtti.  Hükümlülerin insan onuruna yakışır bir şekilde sosyal hayata hazırlanmalarını hedeflediklerini dile getiren Genel Müdür Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yapılacak tüm çalışmalarda Sayın Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ’ın talimatlarıyla insan onurunu odak noktasına alan bir yaklaşımı benimsedik. Hükümlüleri tekrar sosyal hayata kazandırma çalışmaları içerisinde şüphesiz eğitim faaliyetlerimizin çok büyük önemi bulunmaktadır. Ceza infaz kurumlarımızda bulunan hükümlü ve tutuklularımızın iş ve meslek eğitimi alarak sosyal hayata daha donanımlı bir şekilde kazandırılmalarını önemsiyoruz. Özellikle eksik bıraktıkları eğitimlerini tamamlamak suretiyle hükümlü ve tutuklularımızın kurumlarımızda geçirdikleri zamanı kayıp zaman olmaktan çıkarmaya çalışıyoruz.”

“Bugün kurumlarımızdaki kütüphanelerde yaklaşık 1 milyon 330 bin kitap bulunmakta.” diyen Genel Müdür Yıldırım, “2022'nin rakamlarına göre, hükümlü ve tutuklularımızın kurum kütüphanelerinden ödünç aldıkları kitap sayısı 2 milyonun üzerinde. Bu bizim için son derece memnun edici bir rakam. Bu rakamlar ceza infaz kurumlarımızda bulunan hükümlülerin gerçek anlamda kütüphanelerden istifade ettiklerini gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan protokolü anımsatan Yıldırım, halk kütüphanelerinin de hükümlülerin hizmetine sunulduğunu belirtti. Yıldırım, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Özgür Birey, Güçlü Toplum; Daha Demokratik Bir Türkiye’ vizyonuyla açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nda da yer verildiği üzere yoğunluğun fazla olduğu ceza infaz kurumlarında, hükümlü ve tutukluların süreli ve süresiz yayınlara erişimlerinin kolaylaştırılması için halk kütüphaneleri açtık. Halihazırda, Bünyan-Kayseri, Sincan-Ankara, Elazığ, Aliağa-İzmir, Buca-İzmir Adalet Halk Kütüphaneleri kurulmuş olup önümüzdeki günlerde açılışını gerçekleştireceğiz. Maltepe, Kocaeli, Marmara (İstanbul) ve Adana Adalet Halk Kütüphaneleri kurulum çalışmaları devam etmektedir.”

Kampanyanın detayları hakkında da bilgi veren Yıldırım, Genel Müdürlük binası önüne kurulan stantta kendi kaleme aldığı “Yönetme’nin Yöntemi” kitabından 1.000 adet bağışladı.

Kampanyaya Yazarlardan Anlamlı Destek

Kampanyaya destek amacıyla Adalet Bakanlığına bağlı farklı kurumlarda görev yapan amir ve personel tarafından kaleme alınan kitaplar, yazarları tarafından bağışlandı. Kampanyaya destek veren yazarlar ve kitapları ise şu şekilde:

İyileştirme ve Topluma Kazandırma Daire Başkanı Dr. Hüseyin Şık ‘Türk Adli Yargı Sisteminde Savcılık Kurumu’, ‘Görevi Yaptırmamak İçin Direnme Suçu’,  Kontrolörler Kurulu Başkan Yardımcısı Çağdaş Yurt ‘Spor ve Hukuk’, Tetkik Hakimi Kevser Ceylan Koca ‘Osmanlı Hukuk Sisteminde Kadılık Kurumu’, Tetkik Hakimi Ömer Faruk Keser ‘Uygulamaya Bakan Yönleriyle Reşit Olmayanlarla Cinsel İlişki Suçu’, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı İcra Müdürü Zafer Tekin ‘Enver’, Ankara Eğitim Merkezi Kurum 2. Müdürü Tuncer Akın ‘Hayatı Aşkla Yaşa’, Ankara Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Sosyolog Burhan Ulucanlı ‘Aile Felsefesi’, İnfaz ve Koruma Memuru Hanife Sakar ‘Şiiri Derun’, İnfaz ve Koruma Memuru Macit İnözü ‘Hayr mı Gardaş’, İnfaz ve Koruma Memuru Barış Taş ‘Cadı Avı’.

Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası için düzenlenen törene Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü genel müdür yardımcıları, daire başkanları, tetkik hâkimleri, infaz ve koruma memurları ile Genel Müdürlük personeli katıldı.

35 gün süreyle devam edecek kitap bağış kampanyasına destek olmak isteyenler, bulundukları il veya ilçelerdeki adliyelerin önünde veya şehir merkezlerinde bulunan kitap bağış stantlarına kitaplarını teslim edebilecek.
 

Fotoğraflar