Ceza İnfaz Kurumu Vaizlerine Yönelik Hizmet İçi Eğitim Semineri Başladı

Türkiye Diyanet Başkanlığı tarafından yapılan “Ceza İnfaz Kurumu Vaizlerine Yönelik Hizmet İçi Eğitim Semineri” başladı.

Seminerin açılış programına Adalet Bakan Yardımcısı Ramazan Can, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım katıldı. Programın açılışında konuşma yapan Adalet Bakan Yardımcısı Ramazan Can, ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlüler için çeşitli kurumlarla iş birliği yapıldığını dile getirdi. Temel amacın hükümlülerin ceza infazı sonrasında topluma ıslah edilmiş, meslek sahibi bireyler olarak dönmesini sağlamak olduğunu anlatan Bakan Yardımcısı Can, ceza infaz kurumlarında yürütülen eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Konuşmasında, “Tutuklu ve hükümlüler ceza infaz kurumlarında eğitim hayatlarına örgün, yaygın ve uzaktan eğitim alarak sürdürmektedir.” diyen Can, ceza infaz kurumlarında hükümlülere yönelik verilen mesleki eğitim süreçlerine de değindi. Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan protokollere de değinen Can, ceza infaz kurumlarında yapılan manevi rehberlik çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlülerin dini inançlarına göre ibadet yükümlülüklerini imkânlar dâhilinde yerine getirmelerine olanak sağlandığını kaydeden Can, iyileştirme çalışmalarına kurumsal olarak destek veren Diyanet İşleri Başkanlığına teşekkür etti.

“Türk Ceza İnfaz Sistemi Büyük Bir Dönüşüm Yaşadı”

Seminerin açılışında konuşma yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, ceza infaz kurumlarında modern infaz anlayışı çerçevesinde önemli değişikliklerin yaşandığını, öncelikli olarak fiziki altyapının düzeltildiğini anlattı. Modern infaz anlayışı gereği insan odaklı çalışmalar için öncelikli olarak ceza infaz kurumu personeline yönelik kapsamlı eğitim programlarının yapıldığını anlatan Genel Müdür Yıldırım, “Hükümlü ve tutukluların sosyal hayata yeniden kazandırılması anlayışının hayata geçirilebilmesi noktasında personel, psiko-sosyal servisler, öğretmenler çok önemli katkı sağlıyor.” ifadelerini kullandı. Hükümlü ve tutukluların sosyal hayata kazandırılması için kurumlar arası iş birliğinin önemine de değinen Yıldırım, “İşte bu noktada Diyanet İşleri Başkanlığımız çok önemli bir inisiyatifi üstlenmiş oldu. Çünkü ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutukluların iyileştirilmesini sağlamak için önce onların değerler eğitimine, değerler sistemine dokunmak lazımdı. Hükümlü ve tutukluları iyileştirerek topluma kazandırmayı kendine hedef olarak belirleyen yeni infaz sistemi içerisinde Diyanet İşleri Başkanlığımızın personeli çok büyük katkı sağlıyor.” dedi.  

Seminerin açılış programına Adalet Bakan Yardımcısı Ramazan Can, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım ile birlikte Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Namık Kemal Varol, İyileştirme ve Topluma Kazandırma Daire Başkanı Dr. Hüseyin Şık ve tetkik hakimleri katıldı.
 

Fotoğraflar