Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Orman Genel Müdürlüğü Arasında Ek Protokol İmzalandı

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Orman Genel Müdürlüğü arasında imzalanan ek protokol kapsamında ormanlık alanlarda çalışacak hükümlüler geceleri Orman Genel Müdürlüğüne ait tesislerde konaklayabilecek.

Hatırlanacağı üzere 2021 Kasım ayında Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında ‘Hükümlülerin Rehabilitasyonu Amacıyla Orman Faaliyetlerinde Çalıştırılmalarına Dair İşbirliği Protokolü’ imzalanmıştı. İki bakanlık arasında yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan iş gücü kaybının önüne geçmek üzere ek bir protokole ihtiyaç duyuldu. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacebey’in imzaladığı ek protokol, ağaç dikim ve bakım çalışmalarına katılan açık ceza infaz kurumu hükümlülerini kapsıyor. Protokol kapsamında açık ceza infaz kurumu hükümlüleri ağaç dikim ve bakım çalışması yaptıkları bölgelerde bulunan Orman Genel Müdürlüğüne ait tesislerde konaklayabilecek. Böylece ormancılık faaliyetlerinde çalışmalara katılacak hükümlülerin iş gücü kaybının da önüne geçilmiş olunacak.

Protokol imza töreninde konuşan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç, “Gerçekleştirilen bu düzenleme, hükümlülerin hem iyileştirme süreçlerine katkı sunacak hem de meslek edinmelerine imkan tanıyarak topluma yeniden kazandırılmalarına imkan verilecektir.” dedi. Alkaç, protokol kapsamında açık ceza infaz kurumunda barındırılan hükümlülerin oluşturduğu insan kaynağı ile Orman Genel Müdürlüğünün eğitim ve teknik alt yapı konusundaki birikimin bir araya geleceğini belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

“Orman çalışmalarını desteklemenin, orman yangınları ile mücadelede yeterli bilgi, birikim ve donanıma sahip insan gücünü oluşturmanın ve gerekli hallerde bu potansiyelden insan sağlığını ve güvenliğini öncelikli tutacak şekilde yararlanmalarının yol haritasını belirlemiş ve bu kıymetli yolda gerekli olan işbirliği içinde özveri ile çalışma desteğinin kapılarını açmış bulunuyoruz.”

Protokol imza töreninde konuşan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, ülkemiz ormancılığının son yıllarda yaptığı atılımda iş birliklerinin büyük öneme sahip olduğunu vurgulayarak, “Ceza ve Tevfik Evleri Genel Müdürlüğü ile imzaladığımız, “Hükümlülerin Rehabilitasyonu Amacıyla Ormancılık Faaliyetlerinde Çalıştırılmalarına Dair İşbirliği Protokolü” hükümlülerin topluma kazandırılması konusunda oldukça önem arz etmektedir. Bu konuda orman teşkilatı sosyal sorumluluk olarak üzerine düşeni yerine getirmektedir.” şeklinde konuştu.

AMAÇ REHABİLİTASYON VE TOPLUMA YENİDEN KAZANDIRMA
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü; Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolleri çerçevesinde ağaç dikim ve bakım çalışmalarını hükümlü, yükümlü ve gönüllü personelin katılımıyla yapıyor. Temel olarak hükümlü ve yükümlülerin orman sevgisinin pekişmesi, çevre duyarlılıklarının arttırılması hedefiyle yapılan çalışmalarda hükümlülerin rehabilitasyonu da hedefleniyor.
 

Fotoğraflar