Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç’tan Gaziler Günü’nde Anlamlı Ziyaret

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Kore Gazisi Haşim Duru’yu evinde ziyaret etti.

Geçtiğimiz günlerde Ankara Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından Gaziler Günü münasebetiyle bir etkinlik düzenlendi. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle Gaziler Günü programına katılamayan Kore Gazisi Haşim Duru’yu 19 Eylül Gaziler Günü’nde yalnız bırakmayarak evinde ziyaret etti.

Kore’ye giden ilk Türk kafilesinde yer alarak Kore Savaşı’na katılan Gazi Haşim Duru savaşta bacağından yaralandı ve bacağındaki kurşun çıkarılamadı. Güney Kore’nin başkenti Seul’de heykeli dikilen Gazi Haşim Duru’yu Kore Cumhurbaşkanı da ziyaret ederek heykelin küçük bir örneğini kendisine takdim etti. Aynı zamanda şehit babası da olan Gazi Haşim Duru’nun oğlu Jandarma Astsubay Fatih Duru 1995 yılında Mardin Nusaybin’de PKK terör örgütü ile girilen çatışmada şehit oldu.

Ziyaretle ilgili sosyal medya hesabından da bir paylaşımda bulunan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç mesajında şu ifadelere yer verdi:

“92 yıllık yaşamın 66 yıllık kısmına hem ‘Kore Gaziliği’ hem de ‘Şehit Babalığı’ gibi herkese nasip olmayacak bir gururu sığdıran Haşim amcamızı ziyaret ederek #GazilerGünü'nü kutladık.”

Ziyarette Alkaç’a Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Serdar Sezer, Denetimli Serbestlik Daire Başkanı Alperen Öztürk ve Tetkik Hakimi Fatih Serkan Günaydın eşlik etti.
 

Fotoğraflar