Denetimli Serbestlik Hizmetleri 19. Danışma Kurulu Toplantısı Yapıldı

Adalet Bakan Yardımcısı Niyazi Acar başkanlığında Denetimli Serbestlik Hizmetleri 19. Danışma Kurulu Toplantısı Ankara Hakimevinde yapıldı.

19. Danışma Kurulu Bilgi Toplantısında, denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan yükümlülerin Adalet Bakanlığı ile diğer kurumlar arası yürütülen iş birliği kapsamında gelecek dönem yapılması planlanan projeler hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

 Bu kapsamda, Adalet Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında yapılan protokol doğrultusunda Aile Eğitimi Programının (AEP) verilmesinin yaygınlaştırılması ve yine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kuruluşlarda koruma altında bulunup suça sürüklenen ve madde bağımlılığı olan çocukların DENGE programlarından yararlanmalarının sağlanması, suça sürüklenen çocukların korunması amacıyla; çocuğa karşı işlenen suçlar nedeniyle denetimli serbestlik altında bulunan yükümlülerin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bildirilmesi hususlar görüşüldü.

Denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan yükümlülerin, yeniden topluma kazandırılarak iş sahibi yapılması hususunda da bir takım kararlar alındı. Bu kapsamda, denetimli serbestlik ve koşullu salıverilme ile tahliye edilen hükümlülere kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin öğretilmesi hususunda ilgili kurumlarla iş birliği yapılması, istihdam garantili mesleki eğitimlere yönlendirilmesi, mesleki eğitim alan hükümlülere toplum yararına çalışma kapsamında öncelik verilmesi gereken konular görüşüldü.

Toplantıya, Adalet Bakan Yardımcısı Niyazi Acar, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Çelebi Yılmaz, Mevzuat Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Öktem, Personel Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Soner Çiftçioğlu, ASHB Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, ASHB Kadının Statüsü Genel Müdür Yardımcıları Filiz Kayacı Boz, Samiye Korkmaz, ASHB Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bilir, ASHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ahsen Arıöz Bozkuş, Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Av. Selim Arı, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkan Yardımcısı Arslan, Denetimli Serbestlik Daire Başkanı Alperen Öztürk, Tetkik Hâkimi Canan Karaaslan katıldı.
 

Fotoğraflar