Depremzedelere Hukuki Destek İçin Deprem Destek Dayanışma Masası Kuruldu

Ankara Personel Eğitim Merkezinde konaklayan depremzedeler için Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde Deprem Destek Dayanışma Masası kuruldu.

Ankara Eğitim Merkezinde düzenlenen törenle kurulan Deprem Destek Dayanışma Masasında her gün 2 hukuk fakültesi öğrencisi, depremzedelere yönlendirici ve bilgilendirici içerikler sunacak, kanuni hakları konusunda depremzedeleri bilgilendirecek.

Törende konuşan TİHEK Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, hukuk kliniklerinin, sadece bireyler arasındaki ilişkileri değil, bireyin devletle, kamu otoritesiyle arasında çıkabilecek hukuki sorunlara da destek vermeyi amaçladığını belirtti. Projenin yaklaşık 1,5 ay süreceğini aktaran Kılıç, her gün 2 hukuk fakültesi öğrencisinin, depremzedelere yönlendirici ve bilgilendirici içerikler sunacağını, ayrıca depremzedelerin sorunlarını gerekli mercilere ileteceklerini ifade etti.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da üniversite olarak depremden etkilenenlere el uzatmak için gayret gösterdiklerini, bölgeye hem malzeme hem de sağlık desteğinde bulunduklarını anlattı. Depremin ardından hukuki meselelerin de gündeme geldiğini belirten Ünüvar, "İnşallah bugünkü toplantıdan sonra hukuki anlamda daha objektif ve hızlı bir şekilde çözüm yolları bulacağız." dedi.

Projeyle Depremzedelerin Hak Kayıpları En Aza İndirilecek

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım ise depremin ardından ölümlerden yıkımlara, binaların tahribatından hasar durumuna kadar ortaya çıkan birçok hukuki soruna karşı Deprem Destek Dayanışma Masasının depremzedelere hukuki anlamda destek sağlayacağını belirtti. Genel Müdür Yıldırım konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Depremzedeler çeşitli hukuki sorunlarla karşı karşıya kalacak, bir hak arayışı içine gireceksiniz. Hakkınızı aramak adına adalete erişmek son derece önemli. Fakat adalete erişimi sağlamak bir yönüyle devletin ve devlete destek veren kurumların görevleri içerisinde. İşte bu noktada Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun Ankara Üniversitesiyle yapmış olduğu bu uygulama büyük destek sağlayacaktır. Adalete erişiminizi kolaylaştırmak, daha bilinçli bir şekilde hak arayışı zemini sağlamak adına çok büyük fayda sağlayacak.”

Törende konuşan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Muharrem Özen de Deprem Destek Dayanışma Masasında depremzedelere hak kayıplarının en aza indirilmesi konusunda bilgilendirmeler yapacaklarını söyledi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülriz Uygur, hukuk kliniklerini açmalarındaki temel amacın, depremden etkilenenlerin hukuki ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu belirtti.

Deprem Destek Dayanışma Masası Açılış Programına Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve TİHEK bürokratları, Ankara Üniversitesi öğretim görevlileri, akademisyenler ve Ankara Eğitim Merkezinde konaklayan depremzedeler katıldı.
 

Fotoğraflar