Disiplin ve Ödül Uygulamalarının İyileştirilmesi Projesi Kapsamında 2. Çalışma Grubu Toplantısı Başladı

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Tutuklu ve Hükümlülere Yönelik Disiplin ve Ödül Uygulamalarının İyileştirilmesi Projesi kapsamında düzenlenen disiplin cezaları ve prosedürlerine ilişkin mevzuatın gözden geçirilmesi ve değişiklik taslağının hazırlanmasına yönelik 2. çalışma grubu toplantısına katıldı.

Toplantının açılışında konuşma yapan Genel Müdür Yıldırım, “Ödül ve ceza sistemlerinin iyileştirilmesi uluslararası iyi uygulama örneklerinden de istifade ederek etkin hale getirilmesi ceza infaz sistemimizin toplam başarısı açısından son derece önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum.” dedi. Toplantının ceza infaz kurumlarında yapılan disiplin ve ödül uygulamalarını standart hale gelmesine katkı sunacağını dile getiren Yıldırım, “Ödül-ceza sisteminin geliştirilmesi ve mevzuat iyileştirmeleriyle ilgili fikirler ortaya koyarken çocuklarla ilgili ayrı bir başlık açılması gerektiğini düşünüyorum. Çocuk infaz sisteminin artık genel infaz sisteminin alt başlığı değil tamamen genel infaz sisteminden farklı bir infaz anlayışı içerisinde yürütülmesi gerektiğine olan inancım her geçen gün daha da artıyor. Bu sebeple ödül ve ceza sistemiyle ilgili çalışırken çocuklarla ilgili kısmı ayrıca çalışmakta fayda olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. Yıldırım, yapılan toplantının ceza infaz sisteminin gelişmesine özellikle mevzuat açısından büyük katkı sunacağını dile getirdi. 

2. Çalışma Grubu Toplantısı 3 Gün Sürecek

Tutuklu ve Hükümlülere Yönelik Disiplin ve Ödül Uygulamalarının İyileştirilmesi Projesi kapsamında düzenlenen disiplin cezaları ve prosedürlerine ilişkin mevzuatın gözden geçirilmesi ve değişiklik taslağının hazırlanmasına yönelik 2. çalışma grubu toplantısı 3 gün sürecek. Toplantının ilk gününde yapılan oturumlarla 1. Çalışma Grubu Toplantısı sonuçları ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’a yönelik yapılan değişiklik önerileri ve 5275 Sayılı Kanun’a yönelik yapılan değişiklik önerileri gözden geçirildi.

Toplantının ikinci gününde düzenlenen oturumlarda Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmelik gözden geçirildi, kurulların oluşturulması ve işleyişi ele alındı.

Toplantının son gününde; temel araştırma çalışmasının ödül uygulamaları ile ilgili ilk bulguları paylaşılacak, Tutuklu ve Hükümlülerin Ödüllendirilmesi Hakkında Yönetmelik gözden geçirilecek. Ayrıca oturumlarda yetişkin ve çocuklara yönelik farklı ödül türleri tartışılacak, toplantının özeti, sonuçlar ve sonraki adımların ele alınacağı oturumlarla toplantı tamamlanacak.
 

Fotoğraflar