Eğitim ve Öğretim İş Birliği Protokolü’nün Merkez Yürütme Kurulu 2’nci Toplantısı Yapıldı

Adalet Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan “Eğitim ve Öğretim İş Birliği Protokolü”nün Merkez Yürütme Kurulu 2’nci Toplantısı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünde yapıldı.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Yılmaz başkanlığında yapılan toplantıda Protokol kapsamında yürütülen çalışmalar ele alındı. Toplantıda, örgün eğitim dışında kalan hükümlü ve tutukluların eğitime devam etmeleri için ceza infaz kurumları bünyesinde mesleki eğitim merkezi ya da şubelerinin açılması, bu mesleki eğitim merkezlerinde lise diplomasına erişim programlarına katılımın sağlanması konuları görüşüldü. Okul öncesi eğitim ve özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar için anaokulları ve özel eğitim sınıflarının açılması amacıyla yapılan çalışmaların değerlendirildiği toplantıda ayrıca adalet mesleki eğitim merkezlerinin ihtiyaç duyulan yerlerde de açılabilmesi için yapılan çalışmalar ile Protokol’e ilişkin diğer detaylar konuşuldu.

Merkez Yürütme Kurulu 2’nci toplantısına; Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü İyileştirme ve Yeniden Topluma Kazandırma Daire Başkanı Dr. Hüseyin Şık, Tetkik Hâkimleri Kaan Yalçın, Ömer Özyürek, Mutlu Aksoy, İşyurtları Kurumu Tetkik Hâkimi Ali Coşkun, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İş Yeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı Ömer Erkan Erdere, Orta Öğretim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Serkan Kocabaş, Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Şükür Köse, Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sınav Yönetimi, Moral Motivasyon Rehberlik Daire Başkanı Oktay Kılıç, Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü Daire Başkanı M. Bülent Turhan ve iki bakanlığın uzman personeli katıldı.

Hatırlanacağı üzere 28 Aralık 2021 tarihinde 19 müstakil adalet mesleki eğitim merkezi ile 2 bağlı mesleki eğitim merkezinin toplu açılış töreni ile ceza infaz kurumlarının okullaşma sürecinde önemli bir adım atılmıştı.
 

Fotoğraflar