Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Yapılan İş Birliği Protokolünün 3. Yürütme Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile 3. Yürütme Kurulu Toplantısı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklular ile denetimli serbestlik yükümlülerinin sportif faaliyetlere yönlendirilerek yeniden topluma kazandırılması amacıyla, Adalet Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında 2019 yılında işbirliği protokolü imzalanmıştı. İmzalanan bu protokol ile hükümlü ve tutuklular ile denetimli serbestlik yükümlülerinin millî, manevi ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunarak yeniden suç işlemelerinin önlenmesi, sportif ve fiziksel etkinliklere erişimlerinin sağlanması amaçlanıyor.

Bu çerçevede, 2023 yılı içerisinde ceza infaz kurumlarında EYS (Eğitim Yönetim Sistemi) kapsamında açılan 130 kursa 12 bin 929 hükümlü ve tutuklu katıldı. Yine ceza infaz kurumlarında yürütülen 434 farklı sportif faaliyetlere 20 bin 696 hükümlü ve tutuklu kurslardan faydalandı. Çocuk Eğitimevlerinde ve Gençlik ve Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında spor yetenek taraması sonucu çeşitli kurslar açıldı. Ayrıca, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Gençlik Kampları, İl Spor Merkezleri ve Gençlik Merkezlerinden bin 126 çocuk faydalandığı belirtildi. Ayrıca toplantıda, önümüzdeki yıllarda gerçekleştirilecek faaliyetlere ilişkin planlamalar yapıldı.

Toplantıya; Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Namık Kemal Varol, Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdür Yardımcısı Erkan Şamiloğlu, Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Tarık Karkınçam, Spor Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mete Erol, Kredi ve Yurtlar Genel Müdür Yardımcısı Ali Özdemir, Daire Başkanları Dr. Hüseyin Şık, Gökhan Köseoğlu ve Alperen Öztürk, Tetkik Hâkimleri ve Protokolden sorumlu kurum personeli katıldı.
 

Fotoğraflar