Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Diyarbakır Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünü Ziyaret Etti.

Programı kapsamında ilk olarak Diyarbakır E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda incelemelerde bulunan Yıldırım, daha sonra Diyarbakır Ceza İnfaz Kurumları Kampüsüne geçti. Kampüs içerisinde bulunan çeşitli ceza infaz kurumlarını ayrı ayrı ziyaret eden Yıldırım; buralarda incelemelerde bulundu, kurumlar hakkında detaylı bilgi aldı. Genel Müdür Yıldırım ilk olarak kurum müdürleriyle toplantı gerçekleştirdikten sonra Diyarbakır D Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunu ziyaret etti, yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Genel Müdür Yıldırım, kampüs içerisinde çeşitli kademelerde ve unvanlarda görev yapan personelle bir araya geldi. Burada personele yönelik konuşma yapan Genel Müdür Yıldırım, konuşmasına “Sizlere Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ’ın selamını getirdim.” diyerek başladı. Konuşmasında ceza infaz hizmetlerinin zorluklarına değinen Genel Müdür Yıldırım, “Mahkemelerin verdiği kararlar yerine getirilirken hukukun belirlediği çizgiler içerisinde, insan onuruna uygun ve bu konuda tam bir duyarlılık içerisinde hareket ediyoruz.” şeklinde konuştu. 

Hükümlü ve tutukluların birer emanet olduğunu bir kez daha vurgulayan Genel Müdür Yıldırım, asıl amaçlarının mahkemelerin verdiği infazı uygulamakla birlikte hükümlü ve tutukluların topluma iyileştirilmiş bireyler olarak yeniden kazandırılması olduğunu belirtti. Yıldırım, konuşmasında şu ifadelere de yer verdi:

“Hukuk dışı muameleye kurumlarımızda asla müsaade edemeyiz. Kurumlarımızda disiplini sağlarken de hukukun belirlediği sınırlar içerisinde hareket edeceğiz.”

Personelin mevzuat bilgisini sürekli güncel tutmasını isteyen Yıldırım, infaz mevzuatının düzenli olarak okunması gerektiğinin altını çizdi. Yıldırım, “Kurum içerisinde yaptığınız her işte, her çalışmada bilgiye dayalı şekilde hareket edin.” dedi. Yıldırım ceza infaz kurumlarında görev yapan personelin eğitim seviyesinin çok yükseldiğine dikkat çekti.

Yıldırım, ceza infaz kurumları içerisinde görev yapan personelin özlük hakları konusundaki beklentilerini dile getirilmesi gereken her mecrada dile getirdiklerini söyledi. Yıldırım şu bilgileri paylaştı:

“İnşallah yakın bir gelecekte bu konuda Devletimiz imkânlar çerçevesinde talepleri gözetecektir. Sayın Bakanımız Bekir Bozdağ bu konuda son derece duyarlı. Milletin bize emanet ettiği bu görevi hep beraber en güzel şekilde yerine getirmeye devam edeceğiz.”

Ceza infaz kurumları içerisinde başta infaz koruma memurları olmak üzere farklı meslek gruplarından personelin bulunduğunu kaydeden Yıldırım, konuşmasında ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“Kendinizi geleceğe hazırlayın. Özellikle mesleğe yeni başlayan arkadaşlarıma sesleniyorum. Yönetici olmak sadece bilgiyle olacak bir şey değil. Bu; bir kişilik, bir duruş meselesidir. Şimdiden kendinizi o duruşa hazırlayın. Çok okuyun, güncel olayları, teknolojiyi, globalleşen dünyayı yakından takip edin. Mesleğinizde kendinizi daha da geliştirin. Çalıştığınız, görev yaptığınız kurumlara neler katabiliriz diye sürekli düşünün ve araştırın. İşte o zaman sizlere emanet edilen bu görevi de layıkıyla yerine getirmiş olursunuz.”

Konuşmasının ardından personelden gelen soruları da yanıtlayan Genel Müdür Yıldırım, personelden gelen talepleri değerlendirilmek üzere not aldırdı.

Yıldırım, Diyarbakır Denetimli Serbestlik Müdürlüğünü ziyaret ederek programını tamamladı.

Genel Müdür Yıldırım’a ziyaret programında; Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcıları Banu Demirci Altay ve Burak Ceyhan, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk, Diyarbakır Adli Yargı İlk Derece Adalet Mahkemesi Komisyon Başkanı Beytullah Özer, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili İsa Özer ve Cezaevi Savcıları Hüseyin Özcan, Erhan Eroğlu ve Mevlüt Günaydın eşlik etti
 

Fotoğraflar