Genel Müdür Yıldırım 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programına Katıldı

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Ankara Eğitim Merkezinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yapılan programa katıldı.

15 Temmuz hain darbe girişiminin 7. yıl dönümünde düzenlenen program saygı duruşu ardından İstiklal Marşının okunması ile başladı. Programda konuşma yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, tarihi okumanın önemli olduğunu ancak tarihi yaşamış olmanın çok daha farklı bir duygu olduğunu, 15 Temmuz gecesinde sorumluluk makamında bulunan her kamu görevlisi ile sokaklara çıkan Milletin tarihe şahitlik yaptığını dile getirdi. Genel Müdür Yıldırım “15 Temmuz öncesinde sadece tarihi okumadık, bir yerde görmedik, biz tarihi yaşadık. İnanıyorum ki bu devlet baki kalacaktır. 100 sene sonra da biz 15 Temmuz ve öncesini konuşacağız, tarih kitapları da yazacak. Kurulan ve yıkılan Türk devletleri dâhil olmak üzere bugüne kadar kurduğumuz tüm devletlerin karşılaştığı en büyük ihanettir 15 Temmuz.” dedi.

“Birileri devleti yok etmeye talip oldular.”

Genel Müdür Yıldırım, “Milletin iradesine ve devletin egemenliğine kasteden bu alçak terör örgütüne karşı, 15 Temmuz’a kadar kimlerin dik durduğunu kimlerin Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde mücadele ettiğini iyi görmek lazım.  Bizim devlet kültürümüz 80 yıllık bir kültürden ibaret değil, biz devleti cumhuriyetle birlikte öğrenmiş bir millet değiliz. Bizim binlerce yıllık devlet kültürümüz var. Bunun üzerine ekleyerek geldik. Türkler hiçbir zaman devletsiz kalmamıştır. 15 Temmuz devletin yönetimini ele geçirme girişimi de değildir, devleti yok etme girişimidir. Bu ayrımı birçok yerde göremezsiniz. Zannederiz ki birileri devleti yönetmeye talip oldular. Hayır, birileri devleti yok etmeye talip oldular!” diyerek sözlerine devam etti.

“Bu topraklar hep sınav vermiştir.”

“Bu topraklar hep sınav vermiştir. Anadolu coğrafyası elde tutulması kolay bir coğrafya değildir. Bu toprakları vatan olarak kabul ettiğimiz ilk günden beri biz bu sınavları hep verdik. Hep yeni sınavlar vermek zorunda kaldık. İşte bu çorabı başımıza örenlerin hesap edemediği bir durum daha vardı. Biz bu konulara aşılıyız, millet olarak da devletimizin refleksleri olarak da… Biz bu coğrafyayı bin yıldır vatan olarak tutuyoruz. Bu coğrafyada defalarca devlet kurmuş, devlet yıkıldıktan sonra yeniden devlet kurabilmiş bir milletiz. Bu milletin sosyolojik özellikleriyle olmuştur, bizim devlet kültürümüzle başarılmıştır.” dedi.

Yıldırım, “Türkiye Cumhuriyeti çok önemli bir hadisenin eşiğinden milletinin ferasetiyle, cesaretiyle, Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğinde çıkmıştır. Bu millet cesaretini 15 Temmuz gecesi yeniden ortaya koymuştur. Milletin bu cesaretini gördükten sonra bu veya buna benzer harekete kimsenin cesaret edemeyeceğine burada sizlerin huzurunda bir kez daha ifade etmek isterim. Anadolu’yu vatan kılan ve vatan olarak elimizde kalmasını temin eden korkusuzca şehadete yürüyen yine bu vesileyle 15 Temmuz gecesi gözünü kırpmadan, ailesiyle helalleşip kendi selasını dinleyerek şehadete yürüyen şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. Allah ailelerine sabırlar versin. Bu vesile ile bizler de onları rahmet ve minnetle anıyoruz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Programa, Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Yılmaz, Banu Demirci Altay, Hasan Akceviz, Burak Ceyhan, Fatih Güngör, Çelebi Yılmaz, Daire Başkanları Neşe Tok Toptaş, Mustafa Burak Açoğlu, Gökhan Köseoğlu, Ülkü Güneş Yüzügüllü, Tetkik Hâkimleri, Dilek Şirin, Mutlu Aksoy, Eğitim Merkezi Başkanı Hüseyin Aslan, kurum personeli ile kursiyerler katıldı.

 

Fotoğraflar