Genel Müdür Yıldırım, Antalya Ceza İnfaz Kurumlarını Ziyaret Etti

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım Antalya’da bulunan ceza infaz kurumlarını ziyaret etti.

Genel Müdür Yıldırım, ziyaret programı kapsamında ilk olarak Antalya Açık Ceza İnfaz Kurumunda personelle yemekte bir araya geldi. Ardından Antalya Ceza İnfaz Kurumları Toplantı Salonuna geçen Genel Müdür Yıldırım’a burada kurum müdürleri tarafından detaylı bir sunum yapıldı. Daha sonra Genel Müdür Yıldırım ceza infaz kurumu çalışanlarıyla bir araya geldi. Burada personele yönelik konuşma yapan Genel Müdür Yıldırım, Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ’ın selamını iletti. Genel Müdür Yıldırım, “Sizler bu görevleri alanda icra edenlersiniz. Bizim Genel Müdürlük olarak ilkelerimizi, prensiplerimizi, çalışma anlayışımızı alana sizler yansıtıyorsunuz.  Dolayısıyla sizlerin tutuklu ve yükümlülere karşı görev anlayışı, yaklaşımı bizim için çok önemli. Tutuklu ve yükümlüye dokunan sizlersiniz.” dedi.

“Mahkemenin Verdiği Kararları Hukuk Sınırları İçerisinde Yerine Getiriyoruz”

Ceza infaz kurumlarında görev yapan personelin fedakârca çalıştığını ve Genel Müdürlüğün de bu durumun farkında olduğunu belirten Yıldırım, “Yasaların çizdiği çerçevede, mahkemelerin verdiği kararları hukuk sınırları içerisinde yerine getiriyoruz. Kanun koyucu bizlere üniforma ve sınırları belli cebir kullanma yetkisi vermiş. Bizler bu yetkileri kullanırken yasal sınırlar içerisinde kalacağız.” şeklinde konuştu. Genel Müdür Yıldırım personel arasında otokontrol sisteminin önemine dikkat çekti.

Ceza İnfaz Kurumlarında Kask Kamerası Yaygınlaştırılacak

Genel Müdür Yıldırım, ceza infaz kurumlarına 2016 yılında kask kamerası dağıtıldığını anımsatarak,  önümüzdeki süreçte kask ya da yaka kamerası uygulamasının ceza infaz kurumlarında yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini dile getirdi. Yıldırım, “Ceza infaz kurumlarının ulusal ve uluslararası bütün kuruluşların denetimine açık olduğunu bir kez daha hatırlatıyorum. Kanunların belirlediği sınırlar içerisinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Dolayısıyla saklayacağımız bir durum olamaz.” dedi.

“Hükümlü ve Tutuklu Yakınlarına Karşı Dikkatli ve Özenli Olun”

Genel Müdür Yıldırım konuşmasında personelden ceza infaz kurumlarına yakınlarını ziyarete gelen vatandaşlara karşı dikkatli olmalarını istedi. Yıldırım, “Bizim vatandaşımız devlete temas ettiği her noktada kendini değerli hissetmeli. O yüzden vatandaşa karşı son derece dikkatli davranalım ve iyi muamele yapalım.” ifadelerini kullandı.

Genel Müdür Yıldırım, infaz ve koruma memurluğunun imajının kamuoyunda olumlu yönde değiştiğini dile getirdi. Yıldırım, gardiyandan infaz koruma memurluğuna doğru evrilen algı süreciyle birlikte kamuoyunun artık algı olarak çok daha iyi noktada olduğuna dikkat çekti. Ceza infaz kurumlarında çalışanlara yönelik özlük hakları kazanımında önemli aşamalar katedildiğini dile getiren Yıldırım, “Arkadaşlarımızın özlük haklarına dair beklentilerini de biliyoruz. Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ bu konuda çok istekli ve sizleri iyi tanıyor, bunu bilmenizi isterim. Bu dönemde özlük haklarına dair çalışmalarımızı sonuçlandırmak için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Sosyal Medya Kullanımına Dikkat

Sosyal medya kullanımını hakkında uyarılarda bulunan Genel Müdür Yıldırım, sosyal medyanın doğru şekilde kullanmasından mutlu olduğunu kaydetti. Yıldırım konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Son derece güzel üslupla yazarak kendini ifade eden arkadaşlar var. Ancak zaman zaman bazı kişilerin hakarete varan ifadelerle hak aradığını da görüyoruz. Siz birisinden galiz bir hakaretle bir bardak su isterseniz alabilir misiniz? İrade makamlarına garip sözler sarf ederek neyi alacaklarını zannediyorlar. Bunlar zaten alınmayacağını biliyorlar. Bunların önemli bir kısmının da bizim mesleğimizle alakası yok, meslek mensubu değil, bir kısmı da vatan haini olduğu için meslekten men edilmiş kişiler. Dolayısıyla arkadaşlar sosyal medya kullanırken emin olmadığınız tanımadığınız sosyal medya hesaplarının peşine takılmayın. İyi okuyun, iyi değerlendirin.”

Genel Müdür Yıldırım konuşmasının ardından personelden gelen soruları da yanıtladı.

Genel Müdür Yıldırım daha sonra programı kapsamında yapımı devam eden 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunu gezerek bilgi aldı. L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna da geçen Yıldırım, burada da incelemelerde bulundu. Yıldırım, annesi yanında kalan çocuklar için yapılan çocuk ünitesi hakkında Kurum Ana Sınıfı Öğretmeni Buse Can’dan bilgi aldı.

Genel Müdür Yıldırım’a Antalya Ceza İnfaz Kurumları ziyaretinde Genel Müdür Yardımcısı Burak Ceyhan, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Zafer Koç, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimi Fatih Serkan Günaydın eşlik etti. Kurum ziyaretinde Genel Müdür Yıldırım’ı ceza infaz kurumlarından sorumlu Cumhuriyet Başsavcısı Ali Güllü, ceza infaz kurumlarından sorumlu Savcı Cengiz Güler, Antalya Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü İlhan İrgin, L Tipi Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Haydar Çalışkan, Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Ali Polat, Antalya S Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Kanber Ata ve Antalya E Tipi Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Abdullah Ulaş karşıladı.
 

Fotoğraflar