Genel Müdür Yıldırım Eğitim Programını Tamamlayan Personelle Buluştu

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım hizmet öncesi eğitim programına katılan idare memuru öğrencileri ile yetiştirme eğitiminde bulunan infaz ve koruma memurlarıyla bir araya geldi.

Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Ankara Eğitim Merkezinde yapılan programda Genel Müdür Yıldırım meslek hayatında yeni olan personele hitaben dikkat çekici ve rehber niteliğinde bir konuşma yaptı. Konuşmasına “Bu büyük aileye hoş geldiniz.” diyerek başlayan Genel Müdür Yıldırım Türkiye’de infaz sisteminin çok değiştiğini personelin de bu değişime ayak uydurması gerektiğini belirtti. Genel Müdür Yıldırım, “Her kamu görevinin kendine göre özellikleri var. Ancak yolun başındayken sizlere cebinizde taşıyacağınız Adalet Bakanlığı kimliğinin değerini bilmenizi, bu kimliğin ağırlığını hissetmenizi tavsiye ediyorum, hatırlatmak istiyorum. Cebimizde taşıdığımız Adalet Bakanlığı kimliğinin bize yüklediği bir sorumluluk, bize yüklediği bazı görevler var.” dedi.

Ceza infaz kurumu çalışanı imajının son yıllarda olumlu yönde düzeldiğini dile getiren Yıldırım konuşmasında, “Bizler bu toplumda adaletin tesisi; soruşturmalardan infaza kadar yani sizin sorumluluk alacağınız sahaya kadar adaletin tesisin gerçekleştirecek olan bu büyük takımın önemli bir parçası olacağız.” ifadelerini kullandı.  Kişisel gelişimin önemine de değinen Yıldırım, “Devletin kendi sahamızdan hizmet alan, uzanan, dokunan eli olacaksınız. Bu büyük bir sorumluluktur.” şeklinde konuştu.

Devletin adaletin tesisi için çok büyük yatırımlar yaptığını kaydeden Genel Müdür Yıldırım konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Birçok ülkenin sahip olmadığı imkânlara sahip olan bir eğitim merkezinin içerisindeyiz. Bütün bu yatırımların, bütün bu emeğin vatandaşa ulaşan bir infaz ve koruma memurunun davranışıyla heba olması mümkündür ya da bir ceza infaz kurumu müdürümüzün dikkatsizliğiyle heba olması mümkündür ya da Genel Müdürlükte bizlerin bir anlık inisiyatif hatasıyla heba olması mümkündür. Trilyonlar yatırmış olmanızın hiçbir anlamı yok arkadaşlar.”

Şiddete Asla Yer Yok
Ceza infaz kurumlarında şiddete asla yer olmadığını belirten Genel Müdür Yıldırım, “Sizler sıradan vatandaş değilsiniz. Sıradan vatandaş bazı durumlarda tarafını belli edebilir ama siz tarafınızı belli edemezsiniz, tarafsız olmak zorundasınız. Sıradan vatandaş için normal olan şeyler her seviyede kamu görevlisi için daha dikkatli olunması gerektiren durumlar.” dedi.

“Ömür Boyunca Kullanacağınız Mevzuatı Lütfen Okuyun”
Meslek içi eğitimin ve öğrenmenin önemine değinen Yıldırım, personele mevzuatı tam olarak öğrenmesi tavsiyesinde bulunarak konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 

“Sizlerden ricam ömür boyu kullanacağınız mevzuatı lütfen okuyun. Kulaktan dolma birtakım bilgilerle uygulamalar yapmaya çalışmayın. Eski personelin size anlattığı ama aslını kontrol etmek ihtiyacı hissetmediğiniz uygulamalarla, uygulanagelen yanlışlarla bir şeyler yapmaya kalkarsanız bir sorun karşısında yanlış davrandığınızı görürsünüz ama gecikmiş olursunuz. O yüzden arkadaşlar okuyun ve anlamaya çalışın. Mevzuatı anlayamadığınız yerlerde tecrübeli arkadaşlara, meslek büyüklerinize sorun. Üzerinde hareket edeceğiniz mevzuatı anlamaya çalışın. Sadece İnfaz Mevzuatını değil donanımınızı artıracak her türlü okumayı yapın, kişisel gelişiminizi sağlayacak her türlü okumayı yapın. Okumaya zaman ayırın.”

“Yöneticinin Başarısı Kurumun Başarısı Açısından Son Derece Önemlidir”
Genel Müdür Yıldırım konuşmasında idare memuru öğrencilerine hitaben, “Sizler yönetici olacaksınız. Sizler önümüzdeki dönemde Türkiye Cumhuriyetinin ikinci yüzyılında bu ülkenin infaz sistemi içerisinde yöneticilik görevleri alacaksınız. Yöneticinin başarısı kurumun başarısı açısından son derece önemlidir.” ifadelerini kullandı. 

Yönetici Adaylarına Tavsiyeler
Konuşmasında idare memuru öğrencilere tavsiyelerde bulunan Genel Müdür Yıldırım, “Yönetici olacak arkadaşlarımız, yöneticiliğe kendinizi çok iyi hazırlayın. Yönetici olmak önce yöneticiliğin gerektirdiği kişilik yapısını oluşturmakla başlar.” şeklinde konuştu. Bir yöneticide bulunması gereken özellikleri sıralayan Yıldırım, “Saygın olmayan, toplumda itibarı olmayan bir adam sadece devletin verdiği yetkilerle yönetici olamaz. Bir idare memuru, bir yönetici ceza infaz kurumunda kendisine bir pozisyon verilmesini beklememeli; yaptıklarıyla, icraatıyla, ortaya koyduklarıyla o pozisyonu kendisi oluşturmalıdır. Kimse size bir rol tanımı yapmasın zaten kanunların, yönetmeliklerin tanımladığı bir rol var sizin için ama siz sisteme yaptığınız katkıyla rolünüzü kendiniz belirleyeceksiniz.” dedi.

Programa: Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Yılmaz, Namık Kemal Varol, Hasan Akceviz, Burak Ceyhan, Fatih Güngör, Çelebi Yılmaz, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü daire başkanları ve tetkik hâkimleri katıldı.

 

Fotoğraflar