Genel Müdür Yıldırım İnfaz ve Koruma Memurları Yemin Törenine Katıldı

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, “İnfaz ve Koruma Memuru Yetiştirme Eğitimi” kapsamında meslek içi eğitim programına alınan infaz ve koruma memurlarının yemin törenine katıldı.
Ankara Eğitim Merkezinde yapılan programda, Genel Müdür Yıldırım eğitimlerini tamamlayan infaz ve koruma memurlarına hitaben konuşma yaptı. Genel Müdür Yıldırım, ”Burada size öğretilenle kalmayıp, alanda bilginizi ve donanımınızı daha da arttıracak şekilde kendinizi geliştirmenizi istiyorum sizlerden. Çünkü sizin yaptığınız iş değerli kardeşlerim, sadece usta çırak ilişkisi içerisinde öğrendiklerinizden ibaret değil. Bugün bitirdiğiniz eğitimde gördüğünüz gibi infaz ve koruma memurluğu bilgi gerektiren teknik bir konu. Yaptığınız görevi layıkıyla yerine getirebilmek için, mevzuatı iyi bilmeniz gerekiyor. Yetkilerinizi, görevlerinizi tespit edebilmek için, daha doğru davranabilmek için bu mevzuatı iyi bilmek gerekiyor.” dedi.

“Bayrak Bir Ülkenin, Bir Milletin Onurudur”

Genel Müdür Yıldırım, yemin öncesi infaz ve koruma memurlarına bayrağın kutsallığından bahsederek ettikleri yeminin ne kadar önemli olduğunu dile getirdi. Yıldırım konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
 “Az sonra bir milletin onurunun timsali üzerinde yemin edeceksiniz. Size emanet edilmiş olanların onurunu korumak üzere, sağlığını korumak üzere, anayasanın tanımlamış olduğu hukuk çizgisinin dışına çıkmamak üzere yemin edeceksiniz. Ayıca bugün çok önemli bir şeye daha yemin edeceksiniz. Bugün üniformasını taşıdığınız, görev alanına girmiş olduğunuz devletimize sadakat için de yemin edeceksiniz. Bu son derece önemlidir. Önünüze çıkan yol ayrımları ne olursa olsun, önünüze çıkan alternatifler ne olursa olsun hiçbir zaman zihninizde dahi tereddüt etmeyeceğiniz şey devletinize ve bayrağınıza sadakattir.”
Yıldırım, törene katılan infaz ve koruma memurlarından ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlüleri ziyarete gelen ailelere karşı dikkatli ve nezaketli olmalarını istedi. Yıldırım konuşmasına şu şekilde devam etti:

“İçerdeki tutuklu/hükümlünün annesi, babası, kardeşi aslında bizlerin ailelerinden farklı değil. Onlar sadece kader çizgisi üzerinde yolları oradan geçmiş insanlar. Bize emanetler, bunlara da özen göstereceğiz. Bizim önümüze gelenler bizim annemiz, bizim kardeşimiz gibi hissedecekler. Öyle davranacağız ve milletin bize emanet ettiği görevi bu şuur içerisinde yerine getireceğiz.”
Genel Müdür Yıldırım konuşmasından sonra İnfaz ve Koruma Memuru Yetiştirme Eğitiminde dereceye giren kursiyerlere ödül verildi. Programda ayrıca Eğitim Merkezinde yapılan satranç, masa tenisi ve voleybol turnuvalarında birinci olan kursiyerlere madalyaları da takdim edildi.

Programa; Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Yılmaz, Hasan Akceviz, Burak Ceyhan, Çelebi Yılmaz, Genel Müdürlük Heyeti ile Ankara Eğitim Merkezi personeli katıldı.
 

Fotoğraflar