Genel Müdür Yıldırım İzmir Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünü Ziyaret Etti

Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünü ziyaret eden Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım kurum müdürleri ve personelle bir araya geldi, yapılan çalışmaları yerinde inceledi.
 
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım ceza infaz kurumları ziyaretlerine devam ediyor. Genel Müdür Enis Yavuz Yıldırım ceza infaz kurumları ziyaretinde personelle bir araya geliyor, yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek bilgi alıyor. Son olarak Genel Müdür Yıldırım Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünü ziyaret etti. Kampüs ziyaretinde Genel Müdür Yıldırım; ilk olarak kurum müdürleriyle bir araya geldi. Yıldırım, Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ’ın selamlarını ileterek başladığı konuşmasında, Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünü sık sık ziyaret ettiğini, Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünün oturmuş bir işleyişinin olduğunu, geçmişten bu yana iyi uygulama örnekleriyle alanda örnek bir kurum olduğunu dile getirdi. Yıldırım konuşmasında; mahkemelerin verdiği kararların infazı yerine getirilirken, diğer yandan keyfi muameleye “Şiddet ve işkenceye karşı sıfır tolerans” ilkesinden taviz verilmeyeceğinin altını çizdi. Yıldırım, "Tutuklu ve hükümlüler bizlere emanettir, içinden çıktığımız medeniyetin de gereği olarak insan onurunu en yüksek değer olarak kabul etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kurum müdürlerinden gelen talepleri de değerlendiren Yıldırım, ceza infaz kurumlarında ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde yapılacak iyileştirme çalışmalarına da değindi. Denetimli serbestlik bünyesinde yürütülen çalışmaları ele alan Yıldırım, asıl amacın yükümlülerin iyileştirilerek topluma kazandırılması olduğunu kaydetti. Kurumlarda yaşanan sorunları düzenli raporlar haline getirilerek Genel Müdürlüğe iletilmesini isteyen Yıldırım, böylece sorunların daha sistemli şekilde çözüme kavuşacağını belirtti. İyileştirme konusunda ceza infaz kurumlarında yapılan çalışmaların daha da nitelikli hale getirilmesi gerektiğinin altını çizen Yıldırım, farklı suçlardan ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlülere farklı programlar uygulanması gerektiğini dile getirdi.

Genel Müdür Yıldırım 2023 bütçesinden ceza infaz kurumlarıyla alakalı olumlu beklentilerinin olduğunu belirterek sınırlı kaynakların en verimli ve etkin şekilde kullanılması gereğinin altını çizdi.  Yıldırım, kurumlarda ki araç sıkıntısına ilişkin olarak; kullanım yoğunluğuna göre, kurumlar arasında eski ve yeni araçların değişimi konusunda da çalışma yapılabileceğini söyledi. Toplantıda İzmir’de bulunan tüm ceza infaz kurumlarını kapsayan tanıtım filmi gösterildi. Genel Müdür Yıldırım, Adalet Bakanlığının bu konudaki yaklaşımı çerçevesinde, alternatif enerji kaynaklarına geçilmesi konusundaki çalışmaların artırılması gerektiğini belirtti. Toplantıda, İzmir Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü İbrahim Arlı; GES projesi ve yeni arazi tahsisi hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Genel Müdür Yıldırım kurum müdürleriyle yaptığı toplantının ardından başta infaz ve koruma memurları olmak üzere kampüs içerisinde farklı kademelerde görev yapan personelle bir araya geldi. Yıldırım burada yaptığı konuşmada, “Kamuda önemli önemsiz görev yoktur, sistemin içerisindeki en zayıf arkadaşınız kadar güçlüsünüz.” dedi. Ceza infaz kurumlarıyla ilgili kamuoyunda yaşanan algıya dikkat çeken Yıldırım, “Tahriklere kapılmadan sorumluluklarımızı hatırlayıp görev yapıyoruz fakat bir personelin yaptığı tek yanlış tüm camiayı kamuoyu önünde zor duruma düşürüyor. Her bir arkadaşımızın farkındalığı bizim için çok önemli, herkes yanındaki arkadaşından da mesuldür. Hükümlü ve tutuklulara karşı yasaların belirlediği sınırlar dışında asla hareket edilmemeli.” şeklinde konuştu.  Yıldırım, personel tarafından iletilen talepleri dikkatle takip ettiğini ve taleplerin değerlendirildiğini söyledi.

Genel Müdür Yıldırım’ı Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü ziyaretinde Ceza İnfaz Kurumlarından sorumlu Cumhuriyet Başsavcıvekili Mustafa Gümüş, Cumhuriyet Savcısı Cihan Yıldız ve Murat Kayançiçek, ceza infaz kurum müdürleri ile denetimli serbestlik müdürleri karşıladı.

Fotoğraflar