Genel Müdür Yıldırım Sincan Ceza İnfaz Kurumları GES’te İncelemede Bulundu

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde kurulan güneş enerji santralini (GES) ziyaret etti.

Genel Müdür Enis Yavuz Yıldırım GES hakkında Makine Mühendisi Yahya Akbaba’dan üretim süreci, tesisin kapasitesi ve yapılan çalışmalarla alakalı detaylı bilgi aldı. Yıldırım, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatları doğrultusunda ceza infaz kurumlarında temiz enerjinin kullanımının daha da artırılması için diğer ceza infaz kurumlarında da GES’lerin kurulum çalışmalarının hızlandırılmasını istedi. Tesis ziyaretinde Genel Müdür Yıldırım’a Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcıları Namık Kemal Varol ve Çelebi Yılmaz, İyileştirme ve Topluma Kazandırma Daire Başkanı Dr. Hüseyin Şık, Tetkik Hakimleri, Hasan Bıyık, Fatih Serkan Günaydın, Başsavcı Vekili Vural Balcı, Cumhuriyet Savcısı Erdinç Hakana Özdabakoğlu, Sincan Kampus Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mehmet Özer eşlik etti.

Kamu Kurumları Tarafından Yapılan En Büyük GES
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ceza infaz kurumlarında çeşitli çevreci projeleri hayata geçiriyor. Uygulamaya geçirilen bu çevreci projelerden birisi de kurumların kendi elektrik ihtiyaçlarını karşılamak üzere yine kurumların bünyesinde kurulması planlanan GES’ler. İlk olarak Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde yapılan GES Haziran ayı itibariyle elektrik üretimine başladı. Türkiye’de kamu kurumları tarafından kurulan en büyük GES olma özelliği taşıyan tesisin kapasitesi 9.8 MW. Toplamda 23 bin 12 panelin, 4 trafonun bulunduğu tesis üretim kapasitesiyle Sincan Ceza İnfaz Kurumu Kampüsünün bütün enerji ihtiyacını karşılıyor. 
 

Fotoğraflar