Hükümlü Gülten Sayın ile ilgili İddialara İlişkin Basın Açıklaması

T.C.
ADALET BAKANLIĞI
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü
Basın No: 2022/62 BASIN AÇIKLAMASI 31.12.2022
Bazı basın-yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında yayınlanan, “Kanser hastası Y. K bu zor günlerinde tutuklu olan annesi ile beraber değil ve annesini özlüyor.” başlıklı haberlere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Yapılan incelemeler neticesinde; Sakarya 1 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma - FETÖ/PDY” suçundan barındırılan hükümlü Gülten Sayın’ın çocuğunun Ewıng Sarkom tanısı ile tedavi gördüğü, 30.12.2022 tarihinde çocuğunu ziyaret edebilmek için mazeret izni talebinde bulunduğu, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının hükmü uyarınca 30.12.2022 tarihinde hükümlünün çocuğu ile hastanede görüş yaptırılmasının uygun görüldüğü, Hükümlü Gülten Sayın’ın İstanbul’a naklinin yapıldığı ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde bulunan çocuğuyla görüşmesinin gerçekleştirildiği anlaşılmıştır.

Ceza infaz kurumlarımızda barındırılan hükümlü ve tutukluların ziyaret ve görüş hakları karşısında son derece titiz davranılmakta, modern infaz anlayışı içerisinde ve insan haklarına saygılı bir biçimde iş ve işlemler yürütülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.