Hükümözlü Aslı Ünlü ile ilgili İddialara İlişkin Basın Açıklaması

T.C.
ADALET BAKANLIĞI
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü
Basın No: 2022/36 BASIN AÇIKLAMASI 30.04.2022
Bazı basın-yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında yayınlanan, “5,5 aylık hamile olduğu halde ceza infaz kurumuna gönderilen Aslı Ünlü’nün yaşadıkları” başlıklı haberlere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Yapılan incelemeler neticesinde; Edirne Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hükümözlü olarak barındırılan Aslı Ünlü’nün yapılan ilk muayenesinde 19 haftalık gebe olduğu anlaşılmış ve tüm takip süreci Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği tarafından gerçekleştirilmiş olup, anne ve bebeğin sağlık durumları iyidir.

Öte yandan; adı geçenin bulunduğu odanın tüm bakım, onarım ve ilaçlama işlemleri düzenli olarak yapılmakta olup haberlerde geçen “camların kırık olması ve odada farelerin bulunduğu” iddiaları gerçeklikten uzaktır.

Ceza infaz kurumlarımızda tüm işlemler ulusal ve uluslararası normlar gözetilerek, insan haklarına saygılı, modern infaz anlayışı çerçevesinde gerçekleşmekte olup, kurum ve personelimize yönelik algı oluşturma amaçlı yayınlanan bu tür haberlere itibar edilmemelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.