İdare Memuru Öğrenciliği Hizmet Öncesi Eğitim Programı Tamamlandı

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen İdare Memuru Öğrenciliği Hizmet Öncesi Eğitim Programının kapanış töreni Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç’ın katılımıyla Ankara Personel Eğitim Merkezinde yapıldı.

27 Eylül’de Ankara, İstanbul ve Denizli personel eğitim merkezlerinde başlatılan İdare Memuru Öğrenciliği Hizmet Öncesi Eğitim Programının teorik aşaması tamamlandı. Eğitime İstanbul’da 107, Denizli’de 80, Ankara’da 123 olmak üzere toplam 310 kursiyer katıldı. Kapanış töreninde konuşma yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç teorik kısmı bitirilen eğitimin programının uygulamalı aşamasının da 25 Şubat 2022’de tamamlanmasını hedeflediklerini dile getirdi.

Alkaç törende yaptığı konuşmada ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı ile ulaşılmak istenilen temel amaçları sıraladı. Alakç, “Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü olarak; infazın temel amacını gerçekleştirmeye yönelik uygulamalara öncülük etmek, bu kapsamda yeni projeler ve yenilikçi yaklaşımlar ile ceza infaz kurumlarında görev yapan personelimize ışık tutmak için çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“17 FARKLI BAŞLIKTA EĞİTİMLER VERİLDİ”
Hükümlülerin ıslahı için yapılan kurumsal çalışmalara da değinen Alkaç konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Unutulmamalıdır ki, sistemleri işletecek ve mevzuatı ya da protokolleri uygulayacak olanlar insanlardır. Bu nedenle; ceza infaz kurumunda görev yapan her kademedeki personelimizin, çağın ve infazın sisteminin gerektirdiği mesleki yetkinliğe sahip çalışanlar olarak görev yapmasını temin etmek için beş eğitim merkezimiz yoğun bir çalışma yürütüyor. Bu amaçla; yaklaşık üç aylık teorik eğitim sürecinde sizlere insan haklarından iletişime, infaz mevzuatından mesleki yazışma kurallarına, kurum güvenliğinden yönetim becerilerine kadar 17 farklı başlıkta eğitimler verildi. Bugün itibarıyla teorik eğitimleriniz sona eriyor. İki haftalık aradan sonra uygulamalı eğitimleriniz başlayacak. Sizden beklentimiz; eğitim merkezlerinde aldığınız teorik eğitimleri, ceza infaz kurumu uygulamaları ile pekiştirmenizdir. Dolayısıyla teorik eğitim sürecinde olduğu gibi uygulamalı eğitim sürecini de en iyi şekilde değerlendirmenizi bekliyoruz.

Konuşmasında kursiyerlere kendilerini geliştirme tavsiyesinde bulunan Alkaç, “Diğer kamu kurumlarına nazaran kendine özgü zorlukları bünyesinde barındıran ceza infaz kurumlarını yönetmeye talip olan yönetici adayları olarak, sürekli bir öğrenme çabası içerisinde olmalısınız. Hizmet öncesi eğitimlerin ardından idare memuru olarak görev yapacağınız dönem, mesleki bilgi ve deneyim noktasında kendinizi geliştirme gayretinizin zirveye çıktığı bir dönem olmalıdır. Kısacası infaz mevzuatı ve uygulamaları ile yönetim becerileri konusunda sürekli bir öğrenme kaçınılmazdır.” dedi.

Ankara Personel Eğitim Merkezinde düzenlene kapanış töreni yapılan canlı yayınla İstanbul ve Denizli’de bulunun eğitim merkezlerinden de takip edildi. 

Kapanış programının ardından Alkaç ve beraberindeki heyet ceza infaz alanındaki kitaplardan oluşturulan CTE İhtisas Kütüphanesi'ne de uğrayarak incelemelerde bulundu.
 

Fotoğraflar