İnfaz ve Koruma Memurları Yeni Üniforma Tanıtım Toplantısı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün Katılımı İle Yapıldı

İnfaz ve koruma memurlarımızın mevcut üniformalara yönelik değişiklik talebi dikkate alınarak, profesyonel bir modacı ile yapılan çalışmalar sonucunda hazırlanan yeni üniformalar, Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül, Bakan Yardımcıları Cengiz ÖNER, Şaban YILMAZ ve Uğurhan KUŞ, Genel Müdür Yılmaz ÇİFTCİ ve Bakanlık Birim Amirleri, Genel Müdürlüğümüz Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, Tetkik Hâkimleri, Genel Müdürlük personeli ve ceza infaz kurumu personellerinin katıldığı toplantıda Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Ankara Eğitim Merkezinde tanıtılmıştır.
Yeni üniformalar tasarlanırken ceza infaz kurumlarında zorlu bir çalışma temposu içerisinde bulunan infaz ve koruma memurlarımızın görevlerini ifa ettikleri sırada onlara gerekli konforu, rahatlığı ve kolaylığı sağlayabilmesi göz önünde bulundurulmuştur.
Bu değişiklikle infaz ve koruma memurluğunun görsel açıdan toplumda saygınlık uyandıran meslekler grubundaki yerinin sağlamlaştırılması da amaçlanmıştır.

YAZLIK GİYİM:
1-Açık mavi penye kumaştan imal edilen mevcut yazlık tişörtlerin rengi koyu mavi olarak değiştirilmiş, reflektif şeritler ve sırt bölgesine İNFAZ KORUMA yazısı eklenerek daha sportif bir görünüm kazandırılması için 6 kanallı özel performans polyester kumaştan üretilmiştir.
2-Pantolonlar daha rahat hareket etmeyi sağlayacak şekilde parçalı üretilmiş, yan cepleri körüklü yapılarak şık görünüm elde edilmiş, cep kapaklarında İNFAZ KORUMA yazılarak farkındalık sağlanmıştır.

KIŞLIK GİYİM:
1-Kışlık tişörtlerde lacivert renk korunmuş ancak modelinde modacı dokunuşlarıyla estetik görünüm elde edilmiştir. Renk ve ter haslıkları geliştirilen, elyaf, likra ve pamuk katkılı poliviskon kumaştan üretilen kışlık tişörtlerde de reflektif şeritler ve sırt bölgesinde İNFAZ KORUMA yazısı bulunmaktadır.
2-Kışlık pantolonlar da yazlık pantolonların aynı kumaş ve modelinden üretilmiş olup, daha rahat hareket etmeyi sağlayacak şekilde parçalı dizaynı ile yan cepleri körüklü yapılarak şık görünüm elde edilmiş, cep kapaklarında İNFAZ KORUMA yazılarak farkındalık sağlanmıştır.

DIŞ GİYİM:
1-Eski modelde olduğu gibi montlarda yine lacivert renk kullanılmış ancak, pamuklu ve polyester karışımı kumaş yerine orta katmanı mebranlı, astarında ısı izolasyonlu kumaş tercih edilmiştir. Bu kumaşlar genellikle nefes alabilirliği yüksek, sık dokunmuş, rüzgar geçirmeyen böylece teri vücuttan uzaklaştırma imkanı sunan kumaşlardır.
2-Dış kumaş ve izolasyon katmanlı iki kat kumaştan üretilen kabanlar su geçirmez ve ısıya dayanıklı özelliğe sahiptir. Daha şık bir görünüm elde etmek için bel bölgesine iç kısımdan stoperli lastik kemer kullanılmış, cep kenarlarında reflektif çizgiler ve sırt bölgesine yine reflektif malzemeden İNFAZ KORUMA yazısı eklenmiştir.
3-İki katlı laminasyon kumaştan üretilecek yağmurluklarda su geçirmez astar bulunmaktadır. Mevcut yağmurluklara oranla daha sağlam ve şık görünüm verilen yağmurlukların bel bölgesinde reflektif şeritler, sırtında yine reflektif malzemeden İNFAZ KORUMA yazısı bulunmaktadır.
Ayrıca, geçtiğimiz yıl içerisinde iyileştirme çalışmaları tamamlanarak enjeksiyon tabanlı üretilen botların esneklik ve sağlamlık özellikleri arttırılmış; bu çalışmayla ortaya çıkan üniforma ve botun uyumuna özen gösterilmiştir.
Yeni üniformalarımız ceza infaz kurumlarımızda bulunan işyurtları atölyelerinde üretilecek ve hükümlülerin meslek edinmelerine dolayısıyla iyileştirme faaliyetlerine katkı sunacaktır.
Yeni üniformaların infaz ve koruma memurlarımıza hayırlı olmasını temenni ederiz.
 

Fotoğraflar
Dökümanlar