Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutukluların okuma alışkanlığı kazanmaları ve kütüphaneleri etkin olarak kullanabilmeleri için iş birliği protokolü imzalandı

Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutukluların okuma alışkanlığı kazanmaları ve kütüphaneleri etkin olarak kullanabilmeleri için Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımlarıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, imzalanan iş birliği protokolünün kütüphanelerin etkin kullanımında önemli bir paya sahip olduğunu belirterek, "Kütüphanelerimizin etkin kullanımı için birçok proje gerçekleştiriyoruz. Bu manada Adalet Bakanlığımızın bizden talep ettiği bu proje çok faydalı ve ihtiyaç duyulan bir projeydi” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise, iki bakanlık arasında ilk defa bir protokol imzalandığını belirterek, "Adalet Bakanlığı olarak birçok protokol yaptık ama bugün çok anlamlı bir protokolle karşınızdayız. Kültür Bakanlığıyla da ilk defa Adalet Bakanlığının protokolü söz konusu. Esas itibarıyla infaz sisteminin amacı suçluyu cezasını çekerek topluma kazandırmaktır. Yani bu infaz gerçekleşiyorsa, gerçekten infaz amacına ulaşmıştır. Toplumu suça karşı korumak, topluma entegre etmek temel amaçlardan birisi. İnsan cezaevinde de olsa insandır, onun bu insani yönlerini unutmadan devletin yanında olduğunu her an hissetmesi çok önemli ve anlamlıdır. Cezaevinde eğitim, öğretim yönüyle de ilgili tüm tutuklu ve hükümlülere her türlü kolaylık sağlanmaktadır."

Abdulhamit Gül konuşmasının devamında “2018 yılında tutuklu ve hükümlüler tarafından 1 milyon 575 bin 761 kitap okunduğunu belirtti. Bu kadar kitap tutuklu ve hükümlüler tarafından alınmış, okunmuş ve geri iade edilmiştir. 2019 yılında ise son gelinen rakam itibarıyla cezaevlerindeki kitap sayısı 1 milyonu aşmıştır. Bugün imzalayacağımız protokolle Kültür Bakanlığı bünyesindeki il ve ilçelerdeki kütüphanelerden tutuklu ve hükümlüler istifade edebilecek. Böylece 41 milyon kitaba ulaşabilecek. Tüm bu çalışmaları yaşam hakkı, eğitim hakkı, savunma hakkı gibi kültür de haktır anlayışıyla yapıyoruz. Kültür ve eğitimi en merkeze alacak şekilde bir çalışmayı bu protokolle gündemimize almış durumdayız. Kitap en iyi dosttur. İnsan herkesten hayal kırıklığıyla ayrılabilir ama kitap dostu olmak, en güzel dostluktur" ifadelerini kullandı.

Etkinliğin sonunda Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un doğum günü olduğunu hatırlatarak, Sayın Bakan’a doğum günü hediyesi takdim etti.
 

Fotoğraflar