IX. Yıllık Değerlendirme Toplantısının Açılışı Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit GÜL’ün Teşrifleriyle Gerçekleştirildi

Antalya Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kundu Sosyal Tesislerinde düzenlenen IX. Yıllık Değerlendirme Toplantısının açılışı Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit GÜL’ün teşrifleriyle gerçekleştirildi.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Personel Eğitim Daire Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen IX. Yıllık Değerlendirme Toplantısına; Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İNAL, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Şaban YILMAZ, Genel Müdür Yardımcıları Fatih MUŞMAL, Mehmet YILMAZ, Namık Kemal VAROL, Abdullah ÇITLAK; Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Rıza CAN, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Orhan ÖZDEMİR, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanları ile Tetkik Hâkimleri ve Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri Vural BALCI, Muhittin BAYIRKÖYLÜ, Mustafa GÜMÜŞ ve Ceza İnfaz Kurumu Müdürleri katıldı.

Toplantı Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Halil İNAL’ın hoş geldiniz konuşmaları ile başlarken Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Sayın Şaban Yılmaz’ın konuşmaları ile devam etti. 

Genel Müdür Şaban YILMAZ konuşmasında, yıllık değerlendirme toplantılarının gerek mevzuat alanında gerekse de uygulamada karşılaşılan problemlerin çözüm yollarını tartışmak ve iyi uygulamaları paylaşarak yaygınlaştırmak açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayarak bu yılki toplantının, cezanın infazı sürecinde aktif rol oynayan infaz hâkimleri ile Cumhuriyet savcılarının ilk defa katılımı ile gerçekleştirilmesinin iş birliği ve ekip çalışmasının geliştirilmesi açısından büyük anlam ifade ettiğini belirtti.
Genel Müdür YILMAZ, Genel Müdürlüğümüzün yeniden yapılandırılmasında müstakil, daha ferah bir binaya ve güzel bir çalışma ortamına sahip olunmasının önemini vurgulayarak, “kısa bir süre önce bu hayalimize kavuşmuş olduk. Beş yüze yakın çalışanımız ile artık bu binada ceza infaz kurumlarına daha iyi hizmet vermeye devam edeceğiz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Program, Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit GÜL’ün hitabı ile devam etti. Adalet Bakanı Sayın GÜL; suç ve suçlu ile mücadele, ceza ve infaz gibi kavramlarının ülkelerin temel sorunlarından belki de en önemlisiyle yakından ilişkili olduğuna değinerek başladığı konuşmasına, “bu sahada yüz akı ile görev yapmakta iken veya emekli olduktan sonra yaşamını yitiren ve en son Balıkesir Adliyesinde elim hadise ile aramızdan ayrılan görev arkadaşımız Fikret SAVAŞ'a ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” diyerek devam etti.
Ceza infaz kurumunda disiplinin çok büyük önem arz ettiğini belirten Adalet Bakanı Sayın GÜL, muhatap olunan kişilerin suç işlemiş ve cezalarını çekmek üzere devlete emanet edilmiş kişiler olduğunu ifade ederek, adaletin tüm ceza infaz kurumlarında aynı ve eşit şekilde uygulanmasının önemli olduğunu, bu bağlamda infaz hâkimleri, ceza infaz kurumu savcıları ve ceza infaz kurumu müdürlerinin gerçekleştirdiği bu toplantıların, uygulama birliği açısından oldukça önem arz ettiğini ifade etti.
Ceza infaz kurumu personelinin yaklaşık %80’ni oluşturan infaz ve koruma memurluğu mesleğinin ilerleyen yıllarda en saygın meslekler arasında yerini alacağını belirten Adalet Bakanı, bu kapsamda Personel Eğitim Daire Başkanlığımız ile üniversiteler arasında yürütülmekte olan İnfaz Bilimleri Enstitüsü kurulumu ile İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri Programları işbirliği çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiğini belirtti.
Ceza İnfaz Kurumları IX. Yıllık Değerlendirme Toplantısı devam etmekte olup 13 Şubat 2019 tarihinde sona erecektir.

Fotoğraflar