Karanlığı Aydınlananlar Öykü Yarışması Türkiye Geneli Ödül Töreni Antalya’da Gerçekleştirildi

Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Yerel Yönetimler, Üniversiteler, Sivil Toplum Kuruluşları (TOBB, TESK, MÜSİAD) paydaşlarıyla Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanlığı sorumluluğunda yürütülen “Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi – 4” projesi kapanış toplantısı 28-29 Kasım 2019 tarihinde Antalya’da yapıldı.

Toplantı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yılmaz ÇİFTCİ, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan AKCEVİZ, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat IŞIKHAN, Denetimli Serbestlik Daire Başkanı Burak CEYHAN, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sinan TEMUR, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Daire Başkanları Osman PEKSARI ve Ahmet Vefa GÜLER, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İNAL, Kemer Cumhuriyet Başsavcısı Veli ECİR, Bursa Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Daire Başkanı Numan ŞEKER, Antalya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet KOCAGÖZ, Denetimli Serbestlik Müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2014-2018 Hayat Boyu Öğrenme Eylem Planına göre, desteklenmesi gereken grupta sayılan eski hükümlüler ve denetimli serbestlik yükümlüleri öncelikli olmak üzere tüm yetişkinlerin temel becerilerini geliştirerek etkin bireyler olarak yaşamlarına devam etmeleri konusunda farkındalık oluşturmak ve temel becerilerini geliştiren dezavantajlı bireylerin istihdam edilebilirliklerinin arttırılması konusunda gerekli olan kurumsal işbirliğinin sağlanması temel amacı olan proje kapsamında “Karanlığı Aydınlananlar” öykü yarışması düzenlendi.

13.09.2019 tarihinde başvuruları tamamlanan yarışmaya 183 denetimli serbestlik yükümlüsü ve eski hükümlü katılım sağladı. Bölgelerde seçilen en iyi 3 öykü ile Türkiye genelinde seçilen en iyi 3 öykü 11.11.2019 tarihinde duyuruldu.

Türkiye genelinde yapılan değerlendirme için önce yedi bölgede en iyi 3 öykü belirlendi. Her bölgede seçilen en iyi 3 öykü yarım altın ile ödüllendirildi. Bu şekilde yedi bölgede belirlenen toplam 21 öykü arasında Türkiye geneli ilk üçe giren öyküler belirlendi. Türkiye geneli ilk üçe giren öykülerden; birinci üç tam altın, ikinci iki tam altın, üçüncü bir tam altın ile ödüllendirildi. Ödüller, Ordu, Manisa, Hatay, Malatya, Eskişehir, Mardin, Bursa ve Ankara Batı Koruma Kurulları aracılığı ile tedarik edildi. Ödüller bölgelerde denetimli serbestlik müdürlükleri ve milli eğitim müdürlükleri tarafından düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Türkiye geneli ödülleri, İzmir ve Bakırköy Koruma Kurulu Başkanlıkları tarafından tedarik edildi. Türkiye 1.si ödülünü Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL’den, Türkiye 2.si ödülünü Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yılmaz ÇİFTCİ’den, Türkiye 3.sü ödülünü Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sinan TEMUR’dan, Mansiyon ödülüne layık görülen yükümlü ise ödülünü Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan AKCEVİZ’in elinden aldı.

Öykü yarışmasında hem bölgelerde beğenilen en iyi 3 öykünün belirlenmesinde, hem de Türkiye geneli en iyi 3 öykünün ve mansiyon ödülüne hak kazanan öykünün belirlenmesinde görev alan "seçici kurul" üyelerine plaket ve çiçek takdim edildi.
 

Fotoğraflar