Madde Kullanan Yükümlülere Yönelik Müzikli Anlatı Etkinliği Düzenlendi

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım Madde Kullanan Yükümlülere Yönelik Müzikli Anlatı etkinliğine katıldı.

Adalet Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti iş birliğinde Madde Kullanan Yükümlülere Yönelik Müzikli Anlatı etkinliği düzenlendi. Ankara Resim ve Heykel Müzesinde düzenlenen etkinlikte Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü sanatçıları sahne aldı. Etkinlik öncesi konuşma yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, bağımlılığın büyüyen bir toplumsal problem olduğunu dile getirdi. “Madde bağımlılığı konusu ülkemizde de uluslararası alanda da toplumsal bir risk. Ülkemizde bu konuda ciddi bir mücadele veriliyor ve maalesef bu konu artık ailevi bir mesele olmaktan çıkıp toplumsal bir sorun haline geldi. Bu kapsamda Bakanlığımız da kendisine düşen kurumsal sorumluluk içerisinde çeşitli faaliyetler ve organizasyonlar içerisinde yer almaktadır. Bunu özellikle Genel Müdürlüğümüz bünyesinde gerek ceza infaz kurumlarımızda gerekse denetimli serbestlik çatısı altında yürüttüğümüz faaliyetlerle yerine getirmeye çalışmaktayız.” dedi.

Ceza infaz kurumlarında madde bağımlılarına yönelik yapılan çalışmaları da anlatan Genel Müdür Yıldırım, “Modern infaz sistemlerinin gerektirdiği sosyal müdahaleleri yapıyoruz. Bununla ilgili psiko-sosyal servislerimiz hem ceza infaz kurumlarımızda hem de denetimli serbestlik müdürlüklerinde gerekli müdahaleleri yapıyor. Tüm bu çalışmalar Uyuşturucuyla Mücadele Yüksek Kurulunun koordinasyonuyla yapılmaktadır. Ancak biz hem Bakanlık olarak hem Genel Müdürlük olarak uyuşturucuyla, özellikle madde bağımlılığıyla mücadelede yeni yaklaşımlar arayışı içerisindeyiz. Bu yeni yaklaşımların daha etkin sonuçlar alabilmesi için de bugüne kadar uygulanan klasik yaklaşımların dışında hangi tedbirleri alabileceğimizi, hangi tedbirleri ortaya koyabileceğimizi kurumsal olarak çalışmaktayız. Buna ilişkin yeni yöntemler geliştirme çabası içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

Madde Kullanan Yükümlülere Yönelik Müzikli Anlatı etkinliğine Ankara Valisi Vasip Şahin, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Çelebi Yılmaz, Denetimli Serbestlik Daire Başkanı Alperen Öztürk, tetkik hakimleri, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Sakine Solmaz Haberal, Yeşilay Cemiyeti Ankara Şube Başkanı Sevilay Aslan Dirliktutan ve denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan yükümlüler katıldı.

Fotoğraflar