Bursa'da Şehit İnfaz ve Koruma Memuru Cengiz Yiğit İçin Tören Düzenlendi

İnfaz ve koruma memurlarını taşıyan servis otobüsüne yönelik terör saldırısında şehit olan İnfaz ve Koruma Memuru Cengiz Yiğit (36) için Bursa Adalet Sarayı bahçesinde tören düzenlendi.

Düzenlenen törene Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı. Törende konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, şehide Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralanan 7 infaz ve koruma memuruna "geçmiş olsun" dileklerini iletti. Şehitlik mertebesinin önemine dikkati çeken Bakan Bozdağ, "İnancımız gereği biliyoruz ki şehitler ölmez. Onlar diridirler. Allah onları kendi lütfuyla ayrı bir ikrama tabi tutar. Şehitlik, Peygamber'in, peygamberlerin gıpta ettiği bir makamdır. Allah böylesi büyük bir makamı, şerefi, şehidimize bahşetti ve onun ailesine de şehit ailesi olma onurunu verdi." dedi.

Bozdağ, saldırıda yaralanan infaz ve koruma memurlarının tedavilerinin sürdüğünü, sağlık durumlarının olduğunu aktardı. İnfaz ve koruma memurlarının büyük bir özveri ve fedakarlıkla vazifelerini ifa ettiğini dile getiren Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gerçekten zor şartlar altında çalışmakta, vazifelerini, kendilerine emanet edilen tutuklu ve hükümlülerin can emniyetini sağlamak, onların ihtiyacını gidermek, onların güvenliğini temin etmek için büyük bir gayretin içindedir. Ceza infaz kurumlarında olan tutuklu ve hükümlüler ailelerinin devletimize emanetidir. İnfaz ve koruma memurlarımız da bu emaneti koruyan görevlilerdir. Onların canların korudukları gibi her türlü ihtiyaçlarını da karşılayan fedakarca çalışan evlatlarımızdır."
Yargı görevi yapanlar arasında daha önce de şehitler verildiğini hatırlatan Bozdağ, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlüdür, kudretlidir. Terörle, teröristlerle ve onları destekleyen her türlü güçle etkin ve kararlı mücadeleyi bugüne kadar yapmıştır, bundan sonra da yapmaya devam edecektir. Hiçbir terör saldırısı Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kararlılığından geri adım attırmayacaktır. Ne yaparlarsa yapsınlar inlerine girmeye, onların yaptıklarının hesabını onlara sormaya, terörü bitirmeye Türkiye Cumhuriyeti kararlıdır." diye konuştu.

Bozdağ, şehitlerin bu memleketin, milletin görünmez manevi muhafızları olduğunu vurguladı. Onların maneviyatından güç aldıklarını, bıraktıkları vazifeye devam ettiklerini anlatan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Şehidimizin ailesine, eşine, henüz yaşları çok küçük olan evlatlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Rabbim onların bahtını açık etsin diye dua ediyorum. Ülkemizde bir daha böylesi terör saldırıları olmaması ve acı olaylar olmamasını temenni ediyorum."

Törene, şehit Cengiz Yiğit'in ailesi ve yakınlarının yanı sıra Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş ve Zekeriya Birkan, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şen, bazı milletvekilleri, adliye ve ceza infaz kurumu personeli ile vatandaşlar katıldı.

Bursa Müftüsü Yavuz Selim Karabayır'ın dua etmesinin ardından şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, kara yoluyla Yenişehir Havalimanı'na gönderildi. Burada yapılan törenin ardından şehidin cenazesi toprağa verilmek üzere memleketi Ağrı'ya uğurlandı.

Şehidin cenazesi Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı'ndan alınarak kortej eşliğinde törenin yapılacağı Ulu Cami'ye getirildi. Şehit Yiğit'in naaşı burada kılınan cenaze namazının ardından dualar eşliğinde Hamur Merkez Mezarlığı'nda toprağa verildi.