Erzurum Adalet Ormanı

Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereğince ilimiz Palandöken dağı mevkiinde ‘2 bin 600 metre yükseklikteki alanda yapılan teraslama sonrası ilk fidanlar toprakla oluşturulan Adalet Ormanı’na Denetimli Serbestlik tedbiri altındaki yükümlüler ve Açık Ceza İnfaz Kurumunda bulunan hükümlüler tarafından 10.000 fidan dikildi.
Programa Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, Orman Bölge Müdürü Oktay Ayatay, kurum amirleri, TEMA Vakfı yetkilileri ve öğrenciler de katıldı.
İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından konuşan Orman Bölge Müdürü Oktay Ayatay, “Tarım ve Orman Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı arasında ‘Daha Yeşil Türkiye Protokolü’ imzalanmış, bu protokol ile Denetimli Serbestlik kapsamındaki hükümlüler ile ‘Açık Ceza İnfaz Kurumundaki’ hükümlülerin ağaçlandırma işlerinde çalıştırılabilmesine yönelik işbirliği yapılarak yükümlü ve hükümlülerin toplum entegrasyonuna büyük bir katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Böylelikle ülkemizin yeşillendirilmesi, ağaç sevgisinin artırılması ve yeşil alanların geliştirilmesi çalışmaları kamu işbirliği ile gerçekleştirilecektir” dedi.
Ağaç dikme programına kızı Ecem Bölükbaşı ile katılan Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Bizler Adalet Bakanlığı olarak Tarım ve Orman Bakanlığı ile bir protokol gerçekleştirdik. Bu kapsamda Mart ayında 81 ilde Adalet Ormanı kurulması için faaliyetler yapıldı. Birçok Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüzün yükümlü kardeşleri ve açık cezaevlerindeki hükümlü arkadaşlarımız çeşitli illerde ağaçlandırma faaliyetleri yaptılar ve Adalet Ormanı’nı oluşturdular. Bir haftalık süreç içerisinde Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğümüzde yükümlü olarak çalışan arkadaşlarımız, Açık Caza İnfaz Kurumu hükümlülerimiz şurada bu alanda 10 bin civarında ağaç dikerek bölgenin ağaçlandırılmasına katkıda bulundular.”
Daha sonra söz alan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, katılımcılara ağaç dikmeleri ve korumaları yönünde nasihat vererek, “Öncelikle Başsavcılarıma teşekkür ediyorum, Denetimli Serbestlikle buraları ağaçlandırmaya gayret ediyoruz. Çok kıymetli gençler ağacı sevelim ve koruyalım. Bir yandan ağaç dikeceğiz bir yandan koruyacağız. Peygamber Efendimiz (S.A.S), ‘kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikin’ demiştir. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum ve yemyeşil bir Erzurum için herkesi gayrete davet ediyorum” şeklinde konuştu.
Oluşturulan Adalet Ormanı’nın bakımı Erzurum Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yapılmaya devam etmektedir.

Fotoğraflar