Personel Eğitim Merkezleri 2023 Yılı Zümre Toplantısı Başladı

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım’ın başkanlığında, Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personel Eğitim Merkezleri 2023 Yılı Zümre Toplantısı, Ankara Personel Eğitim Merkezinde başladı.

Toplantının açılışında konuşma yapan Genel Müdür Enis Yavuz Yıldırım, Covid-19 salgını ve sonrasında 6 Şubat’ta yaşanan depremler nedeniyle eğitim planlamalarının değişikliğe uğradığını dile getirdi. Eğitim merkezlerinin infaz sistemine sonradan kazandırıldığını anlatan Genel Müdür Yıldırım, “Geldiğimiz noktada eğitim merkezleri sistemimizin önemli bir parçası, hatta sık sık ifade ettiğim gibi bu sistemin lokomotifi haline geldi. Ancak pandemi ve deprem nedeniyle yaklaşık 3 yıl faaliyet arası vermiş olduk. Bizim bundan sonra yapacağımız tüm toplantılarda kaybettiğimiz bu sürenin telafisine yönelik çalışmamız lazım. Önceki genel müdürlük döneminde ısrarla ve övünçle ifade ettiğimiz bir sistematiğimiz vardı, ‘ceza infaz kurumlarına bir personel eğitimden geçmeden sokmuyoruz.’ diyorduk. Eğitim merkezlerimiz sayesinde 90’lı yıllardaki uygulamalardan uzaklaşmaya başladık. Personelimiz eğitim merkezleri sayesinde ciddi bir zihin dönüşümü yaşadı.” dedi.

Devlette kötü muameleye sıfır tolerans anlayışının hâkim olduğunun altını çizen Genel Müdür Yıldırım, ceza infaz kurumlarında sistematik ya da münferit kötü muameleye asla müsaade etmeyeceklerinin altını çizdi. Yıldırım, “Ceza infaz kurumlarında eğitim ve ıslah çalışması yaparken usulüne, modern anlayışa, amacına uygun hale gelmesi noktasında üzerimize ne düşüyorsa bunu yapmak zorundayız.” şeklinde konuştu.

Ceza infaz kurumları yönetici ve personel arasında iletişimin önemine de değinen Yıldırım, ceza infaz kurumlarında kalmış eski hükümlülerden bazılarını zaman zaman misafir ederek dinlediğini dile getirdi. Personel arası kuşak farklılıklarına değinen Yıldırım, eğitim çalışmalarında bu farklılıkları dikkate alarak eğitim çalışmalarının yapılması gerektiğini söyledi. Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hizmet içi eğitimlere önem veriyoruz. Verilen bu eğitimler alana yansımalı, refleks haline gelmeli. Personelimizi profesyonel hale getirmek zorundayız. İnsan unsurunun emanet edildiği bu görevi ancak bu şekilde daha üst noktalara taşıyabiliriz. Değerli arkadaşlar sizlerden istirhamım şu: Eğitim merkezlerine gelerek 10 gün boyunca kalan arkadaşlara derslerden arta kalan zamanlarda her türlü donanımı yüklemenizi istiyoruz.”

Toplantıya, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Akceviz, Personel Eğitim Daire Başkanı Gökhan Köseoğlu, tetkik hakimleri ve beş eğitim merkezinin müdürleri ile öğretim görevlileri katıldı.

2023 Yılı Zümre Toplantısı 5 Gün Sürecek

18 Eylül Pazartesi günü 36 katılımcı ile başlayan Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personel Eğitim Merkezleri 2023 Yılı Zümre Toplantısı 22 Eylül Cuma günü tamamlanacak. Zümre toplantılarının yapılış amacı eğitim merkezlerinde ve eğitim merkezleri sorumluluğunda yürütülen programların verimliliğinin artırılması, yürütülen eğitim faaliyetlerinde uygulanma birliğinin sağlanması ve uygulama şeklinin belirlenmesi amaçlanıyor.
 

Fotoğraflar