Personel Eğitim Merkezlerinin Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi 4.Yürütme Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Personel Eğitim Merkezlerinin Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi 4. Yürütme Kurulu Toplantısı 24 Mart 2021 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. IPA 2 dönemi 2016 yılı programı kapsamında eşleştirme ortağı Finlandiya-Estonya Konsorsiyumu ile ortaklaşa yürütülmekte olan proje ile ceza infaz kurumu personelinin hükümlü ve tutuklulara yönelik hizmet standartlarının yükseltilmesi ve beş eğitim merkezinde aynı kalitede eğitim verilmesini sağlamak için iyi yapılandırılmış standart bir eğitim sisteminin oluşturulması ve nitelikli öğretim görevlileri/eğitmenler ile etkin bir insan kaynakları yönetim sisteminin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Projede elde edilen gelişmeleri ve gelecek dönemde yapılması planlanan çalışmaları değerlendirmek üzere üç ayda bir yapılan yürütme kurulu toplantılarının 4'üncüsü Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus ALKAÇ başkanlığında çevrimiçi gerçekleştirilmiş olup söz konusu toplantıya Finlandiya Proje Lideri Heidi Lind, Estonya Proje Lideri Ivo Kitsing, Proje Bileşen Liderleri, Yerleşik Eşleştirme Danışmanları, Genel Müdürlüğümüzün ilgili Daire Başkanlıkları, Avrupa Birliği Başkanlığı, Avrupa Birliği Delegasyonu ve Merkezi Finans ve İhale Birimi temsilcileri katılım sağladı. Toplantıya, Genel Müdürümüz Yunus Alkaç’ın konuşması ile başlandı. Sayın Alkaç, açılış konuşmasında, “Finlandiya-Estonya Konsorsiyumu ile ortaklaşa yürütmekte olduğumuz “Ceza İnfaz Kurumları Personeli Eğitim Merkezlerinin Kurumsal Kapasitelerinin Güçlendirilmesi Eşleştirme Projesi”nin 4.Yürütme Kurulu Toplantısı için toplanmış bulunmaktayız. Genel Müdürlük olarak hedefimiz, ceza infaz sistemindeki uygulamaları uluslararası perspektife uygun olarak güçlendirmek ve en iyi uygulama örneklerini sistemimize kazandırmaktır. Uluslararası alanda saygın uzmanlar ve infaz sistemimizin değerli çalışanlarının işbirliği ile bu zamana kadar yürütülen ve bu aşamadan sonra yürütülecek tüm çalışmaların, cezaevi personelinin hizmet niteliğini geliştirerek, Genel Müdürlüğümüze bağlı eğitim merkezlerinin kurumsal kapasitesini güçlendireceğine gönülden inanıyorum.” dedi. Açılış konuşmasının ardından sözü Finlandiya proje lideri Heidi Lind’e ve Estonya proje lideri Ivo Kitsing’e bıraktı. Sayın Lind ve Kitsing de konuşmalarında benzer dileklerde bulunarak faaliyetlerin uzaktan yürütülmesine rağmen verimli geçtiğini ifade ettiler.

Toplantıda, yerleşik eşleştirme danışmanı Anni Karnananta tarafından projenin son 3 aylık döneminde gerçekleştirilen faaliyetler ve bir sonraki iş planında gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalara yönelik sunum gerçekleştirildi. Akabinde karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunularak genel değerlendirmeler yapıldı. Bir sonraki aşamada gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar gündeme alınarak toplantı sona erdi.