Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ile İlgili İddialara İlişkin Basın Açıklaması

 

T.C.
ADALET BAKANLIĞI
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü
Basın No: 2022/26 BASIN AÇIKLAMASI 12.04.2022
Bazı basın-yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında “Silivri’de işkence sonucu 2 tutuklu yaşamını yitirdi.” şeklinde yayınlanan haberlerle ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Yapılan inceleme neticesinde; haberlerde adı geçen Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü Ferhan YILMAZ'ın rahatsızlanması üzerine derhal koğuşundan alınarak revir birimine getirildiği ve ilk müdahalesinin yapıldığı, 112 Acil Servis ile Silivri Ceza İnfaz Kurumu Devlet Hastanesine sevk edildiği, burada yapılan ilk müdahale sonrasında ileri tetkik ve tedavi işlemleri kapsamında Silivri Devlet Hastanesine sevk edildiği, Genel Yoğun Bakım Servisine alınarak yatışının yapıldığı, 10.04.2022 tarihinde saat 18.30’da Silivri Devlet Hastanesi, Genel Yoğun Bakım Servisinde tedavisi devam ederken Kardiyak Arest (Kalp Durması) sebebiyle vefat ettiği belirlenmiş ve konuya ilişkin derhal idari soruşturma başlatılmıştır.

Öte yandan; 2022 yılında Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Ferhan YILMAZ dışında ölüm olayı yaşanmamıştır.

Ayrıca; haberlerde adı geçen hükümlü Halil KASAL'ın yoğun bakımda olduğu iddia edilmiş ise de, adı geçenin hâlihazırda ceza infaz kurumunda olduğu ayrıca sağlık durumunda da herhangi bir sorunun olmadığı anlaşılmıştır.

Kurumlarımız ulusal ve uluslararası bağımsız denetim kuruluşları tarafından düzenli olarak denetlenmekte olup yapılan denetimlerde, kurumlarımızda işkence ve kötü muamele olduğuna ilişkin herhangi bir tespit yapılmamıştır.

Kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik gerçek dışı haber ve paylaşımlara itibar edilmemelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.