Silivri Ceza İnfaz Kurumları ile İlgili İddialara İlişkin Basın Açıklaması

T.C.
ADALET BAKANLIĞI
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü
Basın No: 2022/49 BASIN AÇIKLAMASI 17.07.2022
Bazı basın-yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında yer alan ”Silivri Cezaevi'nde uyuz salgını çıktı.” başlıklı haberlere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Ceza infaz kurumlarına kabul edilen tüm hükümlü ve tutuklular odalara alınmadan önce titizlikle muayene edilmekte, herhangi bir rahatsızlık görülmesi halinde gerekli tedbirler alınarak hassasiyetle tedaviye başlanılmaktadır.

Bununla beraber; uyuz belirtisi bulunması halinde hükümlü ve tutuklular ayrı odalarda barındırılarak ilaç tedavisine başlanmakta, hükümlü ve tutukluların barındırıldıkları oda derhal karantinaya alınarak sterilizasyon işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Öte yandan yapılan inceleme neticesinde; Silivri Ceza İnfaz Kurumunda uyuz hastalığına yakalanan herhangi bir hükümlü ve tutuklu bulunmadığı anlaşılmıştır.

Gerçeklikten tamamen uzak, hükümlü ve tutuklu ailelerinde kaygı uyandıracak ve kurumlarımıza yönelik olumsuz algı oluşturmayı amaçlayan bu tür iddialara itibar edilmemelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.