"Son Kıvılcım Sönene Kadar Çalışacağız"

Muğla'nın Köyceğiz ilçesindeki orman yangınına müdahale sırasında yaralanan CEKUT personeli Can Murat Bostan ve Selman Sungun tedavilerinin ardından yangın söndürme çalışmalarına katıldı.
 

Hastanedeki tedavilerinin ardından taburcu edilen CEKUT görevlileri, tedavilerinin ardından İstanbul’a dönme teklifini reddederek yangınla mücadele çalışmaları için yeniden sahaya döndü.

Can Murat Bostan Muğla'daki yangınlarda yaklaşık bir haftadır görev yaptıklarını dile getirdi. Köyceğiz'in Çövenli mevkiinde gördükleri alevlere hızlıca müdahale ettiklerini anlatan Bostan, müdahale sırasında arkadaşlarıyla yaralandıklarını söyledi. Bostan, “Arkadaşlarımı yalnız bırakmak istemedim. Biz bir ekibiz. Özverili şekilde müdahalemizi sürdürdük. Yaralandık, eve gidebilirdik. Arkadaşlarımızı bırakabilirdik. Kanımızın son damlasına kadar yangınla mücadele edeceğiz. Son kıvılcım sönene kadar çalışacağız. Yangını söndürüp evimize öyle gideceğiz. Buradaki bir ağacı, canlıyı kurtarabilirsek ne mutlu bize. Çanakkale ruhunu anımsayarak müdahale ediyoruz. Burada ciğerlerimiz yanıyor." şeklinde konuştu.

“ORMANLAR YANARKEN GİTMEK İÇİME SİNMEDİ”

Selman Sungun ise ilk kez bu kadar büyük bir yangınla karşılaştıklarını ifade etti. Geçirdikleri kaza sonucu karnına ve sağ el parmaklarına darbe aldığını belirten Sungun, şunları kaydetti:

"Aldığım darbenin etkisiyle yere düştüm. Hemen ekip arkadaşlarım yardıma koştu. Dinlenebilirdim ama ekibimle kanımızın son damlasına kadar ormanları söndürmek için buradayız. İstirahat edebilir, rapor alabilirdim ama ormanlarımız yanıyor. Bunu bile bile buradan gidemezdim. Ormanlar yanarken gitmek içime sinmedi. Arkadaşlarıma bir tırmık götürsem, bir su versem daha faydalı olacağımı düşündüm. Bu yüzden ekibimle beraberim. Bölgedeki son kıvılcım sönene dek çalışacağız. Allah'ın izniyle bu yangını söndüreceğiz."

 “ÇALIŞMALARA DEVAM ETMEK İSTEMELERİ BİZİ DUYGULANDIRDI”

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir mesaj yayımlayan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül CEKUT personeliyle gurur duyduğunu dile getirdi. Bakan Gül mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Köyceğiz'deki yangın söndürme çalışmalarında yaralanan CEKUT personelimiz Can Murat Bostan ve Selman Sungun ile görüştüm. Durumları iyi. Çalışmalara devam etmek istemeleri bizi duygulandırdı. Arkadaşlarımızla gurur duyuyor, tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”
 

Fotoğraflar